Historické rozhodnutí. Britští poslanci posunuli dál zákon o právní odluce od EU

Britská Dolní sněmovna přijala v noci na úterý ve druhém čtení návrh zákona, který se má stát základem právní odluky Spojeného království od Evropské unie. Stanoví, jaké zákony přijaté v souladu s normami EU zůstanou v britském právu zachovány a jaké naopak budou vypuštěny. Britská premiérka Theresa Mayová výsledky hlasování přivítala a rozhodnutí označila za historické. Schvalování normy nyní vstupuje do další fáze, jednat o ní budou výbory.

Londýn (Aktualizováno: 9:29 12. 9. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová | Zdroj: Reuters

Normu po osmi hodinách jednání podpořilo 326 zákonodárců. Proti jich bylo 290. Pro přijetí zákona hlasovali hlavně poslanci vládní Konzervativní strany a jejich koaličního spojence, ultrakonzervativní severoirské Demokratické unionistické strany. Proti byli opoziční labouristé a liberálové.

V Londýně se pochodovalo proti brexitu, protestu se zúčastnilo 50 tisíc lidí

Číst článek

„Brzy ráno parlament přijal historické rozhodnutí podpořit vůli britského lidu a hlasoval pro zákon, který poskytuje jistotu a jasnost před naším odchodem z Evropské unie," uvedla britská premiérka Theresa Mayová v prohlášení.

Dodala, že rozhodnutí znamená, že Británie může pokračovat v jednání se solidními základy.

Ministr zahraničí Boris Johson v páteční debatě vyzval poslance, aby nenarušili proces přijímání tohoto zákona. Podle něho britská veřejnost chtěla, aby byl přijat.

Opozice zákon už dříve označovala za pokus vlády o získání další moci a urážku parlamentní demokracie. Podle kritiků zákon umožní ministrům měnit zákony během procesu právní odluky bez schvalování parlamentem.

Schvalovací proces může trvat měsíce

Právní předpis mimo jiné říká, že unijní právo ztratí dnem vystoupení Británie z evropského bloku nadřazenost nad britskými zákony. Zákon rovněž uvádí, že britská vláda bude mít na nápravu všech nedostatků vzešlých z převodu unijního práva do britského čas dva roky po brexitu, tedy odchodu z EU.

Zákon, kterému se říká Repeal Bill, tedy Odvolávací zákon, ruší zákon o Evropských společenstvích z roku 1972, kterým se Británie stala členem předchůdce Evropské unie. Zákon zároveň přenáší do britského právního řádu platné normy EU, které následně bude možné doplnit, případně zrušit.

Hlavním účelem normy je převést naráz do britského právního řádu asi 20 tisíc evropských zákonů, které by následně parlament přezkoumal, a buď zachoval, upravil, nebo zcela zrušil. Podle britských odborníků bude nutné změnit zhruba 1000 evropských norem.

Schvalování normy nyní vstupuje v parlamentu do další fáze, jednat o ní budou výbory. Podle serveru BBC přijdou vládní konzervativci s novými dodatky. Celý schvalovací proces může trvat ještě měsíce. Návrh musí projít v konečné podobě nejen Dolní sněmovnou, ale také horní komorou, nevolenou Sněmovnou lordů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme