‚Historický den pro nás i pro Evropu.‘ Ukrajina odstartovala přístupové rozhovory s Unií

Ukrajina v úterý zahájila rozhovory o svém přistoupení k Evropské unii, když odpoledne v Lucemburku začala první mezivládní konference s Kyjevem. Na její úvod označil úterý za historický den pro Ukrajinu i Evropu ukrajinský premiér Denys Šmyhal, který se připojil prostřednictvím videohovoru. Před Ukrajinou je podle jeho slov ještě „spousta práce“, ukrajinská strana je na to ale připravena.

Lucemburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Belgian Foreign Minister Hadja Lahbib (C) speaks next to Deputy Prime Minister for European and Euro-Atlantic Integration of Ukraine Olga Stefanishyna during a press conference after an Intergovernmental Conference focus on the accession of Ukraine during a General Affairs Council to the European Union at the EU Council building in Luxembourg on June 25, 2024.

Místopředsedkyně ukrajinské vlády Olha Stefanišynová a belgická ministryně zahraničí Hadja Lahbibová v Lucemburku na první mezivládní konferenci s Kyjevem | Foto: Jean-Christophe Verhaegen / AFP | Zdroj: Profimedia

„Silná Ukrajina není možná bez Evropské unie. Silná EU není možná bez Ukrajiny,“ prohlásil Šmyhal, jehož země se už třetím rokem brání ozbrojené ruské agresi. Kyjev na konferenci zastupuje místopředsedkyně ukrajinské vlády Olha Stefanišynová. I ona ještě před zahájením konference zdůraznila, že Ukrajina bude i nadále pokračovat v reformách.

Maďarsko přijetí Ukrajiny do EU moc nepřeje. Komise postupuje rychlostí blesku, hodnotí analytik

Číst článek

Po úterní konferenci začne takzvaný screening, tedy posuzování souladu ukrajinské legislativy s unijními normami, ten by mohl podle Stefanišynové trvat do konce letošního roku. Následně začnou samotná jednání o jednotlivých kapitolách.

„Před dvěma lety, 23. června 2022, Evropská unie oznámila, že bude stát při Ukrajině tak dlouho, jak to bude potřeba. Toto je splnění prvního slibu,“ řekla novinářům před začátkem konference Stefanišynová.

S Budapeští, která se k mnohým krokům týkajícím se Ukrajiny staví odmítavě, vede podle Stefanišynové Kyjev bilaterální dialog. „Doufám, že tento dialog povede k neblokování dalších rozhodnutí Maďarskem,“ dodala místopředsedkyně ukrajinské vlády.

Za historický okamžik označil úterý i předseda Evropské rady Charles Michel. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již dříve uvedl, že se Ukrajina vrací do Evropy, kam po staletí patří.

Za dobrou zprávu pro lidi na Ukrajině, v Moldavsku a v celé Evropské unii označila start přístupových rozhovorů také šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Mezivládní konference s Moldavskem začne v úterý později odpoledne.

„Dnes jsme svědky historického okamžiku. V návaznosti na rozhodnutí Evropské rady z prosince 2023 otevřít přístupová jednání s Ukrajinou a Moldavskem se tyto dvě země pouštějí do skutečně transformace v plné členství v EU - jde o hrdý okamžik pro oba národy a strategický krok pro EU,“ uvedl Michel.

Od začátku roku sestřelila Ukrajina 86 procent dronů Šahéd. Bylo jich 1953, tvrdí Kyjev

Číst článek

Jde podle něj o výsledek reformního úsilí, které obě země vynaložily. „Oba národy udělaly na cestě k evropské integraci obrovský pokrok, navzdory nesmírným výzvám, kterým čelily a stále čelí,“ dodal Michel.

Začátek dlouhého procesu

Předseda Evropské rady neopomněl zdůraznit, že úterý je jen začátkem dlouhého procesu. „I když dnes oslavujeme významný krok vpřed, musíme si také uvědomit, že cesta vpřed bude vyžadovat trvalé úsilí, odhodlání a další podstatné reformy,“ uvedl Michel s tím, že země musí pokračovat zejména v boji proti korupci a posílení ekonomické stability, aby splnily přísné standardy pro členství v EU.

Evropská unie na konferenci, která potrvá asi dvě hodiny pro Ukrajinu a následně dvě hodiny pro Moldavsko, představí vyjednávací rámec definující principy a základy pro další jednání.

Belgické předsednictví na konferenci zastupuje ministryně zahraničí Hadja Lahbibová, za Česko je přítomen ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák, své zástupce v Lucemburku mají i ostatní členské státy EU.

Členské státy Evropské unie schválily vyjednávací rámce pro přístupové rozhovory s Ukrajinou

Číst článek

„Je to určitě velice důležitý milník, ale zas na druhou stranu přiznejme si, že je to krok v podstatě symbolický, který jen zarámuje dosavadní úsilí. Je to oficiální zahájení velmi složitého a dlouhého procesu,“ uvedl ministr Dvořák.

„Čím silnější a větší Evropská unie bude, tím budeme odolnější proti útokům z dalších zemí dál na východ,“ dodal Dvořák s tím, že zahájení přístupových rozhovorů je podle něj i projevem solidarity vzhledem k tomu, co se na Ukrajině odehrává.

„Ukrajina je obětí brutální agrese z ruské strany a my ji musíme podporovat, i když je to znovu říkám, bude to dlouhá cesta,“ doplnil ministr pro evropské záležitosti.

Český ministr připomněl, že České republice trvaly přístupové rozhovory 15 let a „to jsme nebyli ve válce, takže tam bych viděl ten horizont“, pokud jde o budoucí vstup země do nynější sedmadvacítky.

Česká republika je připravena Kyjevu během přístupového procesu pomáhat, ať již předáváním informací či zkušeností, tak vysláním expertů, kteří si ještě pamatují česká vyjednávání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme