USA 0:1 Česko

Historický okamžik. Násilník už se v Jordánsku nebude moci 'omilostnit' svatbou s obětí

Zrušení článku trestního zákoníku v úterý zrušila jordánská dolní komora parlamentu. Norma umožňovala násilníkům uniknout trestu, pokud si svoji oběť vzali a zůstali s ní alespoň tři roky. Zákon měl prý původně chránit "čest" žen. Platí 57 let.

Jordánsko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na hlavní město Jordánska Ammán | Foto: David Bjorgen | Zdroj: Creative Commons CC-BY-SA 2.5

Jordánský parlament v úterý zrušil zákon omilostňující muže, kteří znásilnili ženy a pak si své oběti vzali. Aktivisté den hlasování nazvali historickým.

„Dnes oslavujeme. Není to historický okamžik jen pro Jordánsko, ale i pro celý region. Tento úspěch je výsledkem společného úsilí občanské společnosti, jordánských hnutí za práva žen a lidskoprávních organizací,“ řekl televizi Al Jazeera Salma Nimsová, generální tajemníce jordánské Národní komise pro ženy.

Článek 308 umožňuje omilostnění pachatelů znásilnění, pokud se ožení se svou obětí a zůstanou s ní nejméně tři roky.

Změny míří do Senátu a ke králi

Kontroverzní norma desetiletí rozdělovala Jordánce na ty, kdo věří, že zákon je nezbytný pro „ochranu ženské cti“ a na ty, kteří ho považovali za porušování základních lidských práv.

Před parlamentem v úterý protestovaly stovky aktivistů, kteří požadovali zrušení zákona. Podle Nimové byli někteří poslanci ostře proti změnám. „Opravdu jsme se obávali, ale naše úsilí bylo úspěšné,“ řekla tejmnice.

Rozhodnutí ještě musí schválit horní komora jordánského parlamentu a po Senátu také král Abdalláh II. Zákon platil 57 let

Podobný zákon minulý týden zrušilo Tunisko. Domácí násilí navíc zařadilo mezi trestné činy.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme