Historický sjezd, shodují se republikáni. Kvůli Trumpovi ale část stranických špiček nedorazila

V americkém Clevelandu je v plném proudu sjezd republikánské strany. Politici, váleční veteráni i celebrity - první den se na pódiu vystřídala pestrá škála řečníků, která obhajovala kandidaturu Donalda Trumpa. Část stranických špiček, včetně obou prezidentů Bushů, na protest proti jeho osobě sjezd úplně vynechala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sjezd republikánské strany v Clevelandu. Donald Trump a jeho žena Melania | Zdroj: Reuters

Hvězdy a pruhy, červená bílá a modrá, národní pokřik a velká show s nejroztodivnější přehlídkou republikánských převleků, klobouků nejrůznějších tvarů, mávátek a hesel. Republikánský sjezd nabízí pestrou podívanou, plnou energie - a chvílemi i chaosu.

Část stranických odpůrců Donalda Trumpa se snažila prosadit pravidlo, které by umožnilo delegátům hlasovat podle vlastního svědomí, a ne závazných výsledků primárek. Jejich pokus, provázený energickou argumentací, ale nakonec neuspěl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sjezd republikánské strany v Clevelandu sleduje zpravodajka ČRo v USA Lenka Kabrhelová

Mary Foresterová ze Severní Karolíny je zkušená delegátka, prezidentského kandidáta vybírá už počtvrté. Jak říká, Donald Trump není její první volbou. Má ale za to, že se strana kolem něho musí sjednotit.

„Je to hlasitý křikloun, který rád zastrašuje, ale má zkušenosti a doufám, že to ho společně s jeho poradci dokáže umírnit. V minulosti jsme měli prezidenty, o kterých jsme nevěděli zhola nic, Donald Trump je aspoň pod drobnohledem,“ je přesvědčená delegátka.

Její kolega ze státu Maryland Steve Schuh nesouhlasí. Donalda Trumpa považuje za silného kandidáta, který republikánskou stranu povede k jednotě a také vítězství ve volbách.

Ne všichni tady s jeho názorem souhlasí. V jednom se ale plný sál tady v aréně shodne - letošní sjezd se vymyká všemu, co kdokoli očekával a bez veškerých pochyb si zaslouží přídomek historický.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme