'Historii nemůžete změnit.' Trump označil odstraňování konfederačních památníků za smutné a pošetilé

Prezident Donald Trump se postavil na stranu zastánců zachování odkazu představitelů Konfederace hájící otroctví. Odstraňování konfederačních památníků z amerických měst je smutné a pošetilé a připravuje Američany o připomínky jejich historie, napsal ve čtvrtek na svůj twitter. Znovu tak reagoval na debatu vyvolanou sobotními násilnostmi v Charlottesville.

Washington DC Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump | Foto: Evan Vucci | Zdroj: ČTK

„Jsem smutný, když vidím, jak je historie a kultura naší skvělé země ničena odstraňováním našich krásných soch a památníků. Historii nemůžete změnit, ale poučit se z ní," napsal prezident na twitteru.

Právě odstraňování sochy jižanského generála Roberta Leeho z parku ve městě Charlottesville se v sobotu stalo důvodem pro uspořádání demonstrace několika skupin americké krajní pravice, mezi nimiž byli i neonacisté vybavení nacistickými symboly a vykřikující nenávistná hesla. Po nájezdu auta řízeného bělošským radikálem do účastníků protidemonstrace uspořádané odpůrci rasismu zemřela mladá obhájkyně práv menšin a 19 dalších lidí bylo zraněno.

Trump sice rasismus nejprve odsoudil, později však vinu za násilnosti připsal rovným dílem bílým rasistům i jejich odpůrcům, čímž vyvolal nebývale širokou záplavu nesouhlasných reakcí.

„Robert E. Lee, Stonewall Jackson - kdo bude další, Washington, Jefferson? Jak pošetilé!" pokračoval Trump v dnešním twitterovém prohlášení, když naznačil, že by někteří aktivisté mohli chtít odstranit po představitelích Konfederace i pomníky zakladatelů USA, neboť byli majiteli otroků.

Vlna odstraňování konfederačních symbolů začala v USA po předloňském rasovém útoku v Charlestonu v Jižní Karolíně, kde střelec zabil devět černochů. Zatímco zastánci konfederačních pomníků či vlajek tvrdí, že jsou součástí bohaté americké historie, jejich odpůrci v nich vidí přežité symboly bělošské nadřazenosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme