Odplata za zabití velitele abú Táliba. Hizballáh zahájil mohutný dronový útok na Izrael

Libanonské šíitské hnutí Hizballáh ve čtvrtek oznámilo, že uskutečnilo největší dronový útok na izraelské cíle od začátku války v Pásmu Gazy loni 7. října. S odvoláním na představitele hnutí o tom informovala agentura Reuters.

Bejrút (Aktualizováno: 16:43 13. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka libanonského hnutí Hizballáh

K útoku došlo den poté, co židovský stát oznámil, že se mu podařilo zneškodnit vysoce postaveného velitele šíitského hnutí. | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 4.0,©

Útok je odplatou za smrt Táliba Samího Abdalláha, citovala agentura Reuters představitele hnutí Hizballáh. Velitele, známého též jako „abú Tálib“, Izrael označil za nejvýše postaveného člena Hizballáhu, kterého se mu od října podařilo zlikvidovat.

Izrael zabil nejvýznamnějšího člena Hizballáhu od začátku války. Zemřeli i další tři bojovníci hnutí

Číst článek

„Hizballáh pod vedením Íránu a bejrútská vláda nesou plnou odpovědnost za rostoucí násilí na izraelsko-libanonské hranici,“ reagoval mluvčí vlády izraelského premiéra Benjamina Netanjahua s tím, že k odpovědnosti budou aktéři dohnáni „diplomatickou, nebo jinou cestou“. „Izrael odpoví silou na útoky ze strany Hizballáhu,“ dodal mluvčí.

Podle izraelské armády přes hranici do Izraele přeletělo na 40 střel a raket a dalších sedm „podezřelých vzdušných cílů“, čímž se zřejmě myslí bezpilotní prostředky. Některé z nich zničily systémy protivzdušné obrany, další po dopadu způsobily požáry. Cílem byl sever Izraele a Golanské výšiny, které částečně okupuje Izrael. Dva lidé jsou zranění, píše server The Times of Israel.

„Od začátku této krize už osm měsíců vedeme rozhovory s Izraelem i s Libanonem, aby napětí na hranici nepřerostlo v plnohodnotnou válku,“ uvedl v reakci vysoce postavený americký činitel.

Své znepokojení ohledně situace na hranici mezi Izraelem a Libanonem vyjádří i země skupiny G7. Uvedla to agentura Reuters, která má k dispozici návrh závěrečného usnesení summitu skupiny, který se koná do soboty v Itálii. Země v prohlášení také vyjádří podporu snahám Spojených států dojednat příměří v Pásmu Gazy.

Íránem podporované hnutí Hizballáh a Izrael na sebe přerušovaně útočí od začátku konfliktu v Pásmu Gazy, v posledních dvou dnech jsou však útoky výrazně intenzivnější. Už ve středu Hizballáh provedl nejméně osm podobných odvetných akcí, napsal Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme