Německo 0:3 Česko

Hlad v Africkém rohu hned tak neskončí

Hladomor v oblasti Afrického rohu si už vyžádal několik desítek tisíc obětí a smrt hladem nadále hrozí obrovskému počtu lidí. Britské stanici BBC to řekl šéf humanitární mise OSN v Somálsku Mark Bowden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průliv Bab-al-Mandab odděluje Africký roh od Arabského poloostrova | Foto: public domain, NASA World Wind

Potravinová krize vypukla na východě Afriky kvůli extrémnímu suchu a politické nestabilitě před půl rokem. Znalci poměrů odhadují, že situace bude velmi vážná ještě přinejmenším další půlrok.

Zdravotní stav populací postižených hladověním se sice začal pozvolna zlepšovat. Množství silně podvyživených lidí, především dětí a zejména v Somálsku, je ale podle Marka Bowdena nadále velmi vysoké.

Loňská neúroda a boje vyvolaly exodus somálských venkovanů, kteří odešli ve velkém počtu i do sousední Etiopie a Keni. Podle odhadů OSN krize celkově vyhnala z domovů půldruhého milionu lidí.

Navzdory masivní potravinové pomoci čelí obyvatelé Afrického rohu existenční nejistotě. Spojené národy požadují další prostředky, za které by místní lidé mohli doplnit stáda ovcí, koz a velbloudů, obnovit svá živobytí.

Milan Kopp, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme