Hladina Labe v Německu stále stoupá, jižně od Magdeburgu se protrhly hráze na Sále

Němečtí záchranáři v Sasku-Anhaltsku na několika místech prohráli boj s vodním živlem. Na jih od Magdeburgu u městačka Klein Rosenburg se protrhly hráze řeky Sály a zaplavily celou oblast. Situace se zhoršuje také v Magdeburgu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vytopené město Schönebeck jižně od Magdeburgu. | Zdroj: Reuters

Voda na severu Německa dál stoupá.V Magdeburgu pokračuje evakuace, domovy tam muselo opustit už přes 23 tisíc obyvatel. Někteří lidé se evakuaci bránili, takže je nyní záchranáři musí odvážet ve vodních člunech.

Situace ve městě je kritická, Magdeburg bojuje s tisíciletou vodou. Zaplavené ulice jsou bez proudu. Pokud dojde k vypnutí elektrárny, která se v zaplavené oblasti nachází, bez elektřiny zůstane na 30 tisíc domácností.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v zaplaveném Magdeburgu sleduje zpravodajka Českého rozhlasu v Německu Klára Stejskalová.

Krizový štáb odhaduje, že hladina vody vystoupá na 7,5 metru. Již nyní je její úroveň o 80 centimetrů vyšší než při povodních v roce 2002. Nejpostiženější oblastí se Labe řítí dvacetikilometrovou rychlostí.

Odpoledne se začaly zaplavovat speciální plochy v Braniborsku, aby hladina Labe klesla. Toto opatření potrvá až do středy. Přesto se řada měst po toku Labe obává příchodu rekordních záplav.

Z města Aken ležícího nedaleko soutoku Labe a Sály úřady evakuovaly 8 tisíc lidí a z Gross Rosenburgu 11 tisíc. Evakuováni byli také obyvatelé města Wittenberg, kde otevřeli protipovodňové vodní nádrže. Deset polderů by mohlo v příštích dnech zadržet až 250 milionů kubíků vody.

„Všechny věci jsme přenesli do 1. patra, ale všechno zachránit samozřejmě nejde,“ říká paní Seifertová, která je jednou z mnoha tisíc lidí, kteří v posledních dnech museli prchat před vodou. „Všechno jsme zajistili, teď jdu k přátelům,“ líčí další žena.

Meteorologové navíc varovali spolkové země Dolní Sasko, Meklenbursko-Přední Pomořansko a Šlesvicko-Holštýnsko před dalším zvýšením hladiny řek po očekávaných deštích.

Klára Stejskalová, Silvie Třeslínová, Simona Bartošová, Alina Holušová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme