Hladina Seiny v Paříži stoupá. Město připravuje sérii opatření, z velké povodně ale obavy nemá

Paříž si oddechla. Dnes kulminuje hladina Seiny a policie se rozhoduje, jestli uzavřít silnici vedoucí po jejím nábřeží. Opatření není tak úplně neobvyklé, ale příchod rozsáhlejší povodně, jakou zažila Paříž v roce 1910, není pravděpodobný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Seina se vylévala z břehů především na severu Burgundska, v Paříži něco podobného není pravděpodobné | Zdroj: Reuters

Největší obavy ze zvyšování hladiny řeky Seiny měli ti, kteří bydlí v její blízkosti. Uvažovalo se o řadě opatření – například o uzavření stanic metra a RER, které je v blízkosti řeky.

„Turisté to berou jako raritu. Jsou překvapeni, jak je hladina Seiny vysoko. Stojí na lavičkách, které jsou z poloviny ve vodě, a fotí se. Výletní lodě mají ale omezenou dopravu,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu Jan Šmíd.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zvyšování hladiny řeky Seiny v Paříži mluvil v Radiožurnálu zpravodaj Jan Šmíd

Majitelé lodí, kotvících na Seině, nemohou už týden odjet na dovolenou. Musí být po ruce, kdyby se muselo s lodí manipulovat.

„Nevím, jestli bude hladina ještě více stoupat, je to nepředvídatelné. Ráno nám řeknou, že by se podle předpovědi měla hladina zvýšit o 20 centimetrů, ale klidně to může být až o 50. Musím tady zůstat, nemohu se vzdálit, protože třeba dostaneme pokyn, že musíme více od břehu a loď zabezpečit tak, aby se při povodni nedostala na břeh,“ říká Olivier, jehož loď kotví nedaleko Invalidovny.

„Jednou jsme už dokonce museli odplout. Proto je podmínkou, abychom dostali licenci, funkční motor. Loď musí být schopná sama plout,“ dodává majitel lodě.

Seina se vylévala z břehů především na severu Burgundska, kde museli záchranáři evakuovat lidi. V Paříži něco podobného není pravděpodobné. Pršet by nemělo, nic nenasvědčuje tomu, že by hladina měla stoupat.

Jan Šmíd, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme