Hladina Uralu v Orenbugu neklesá. Voda dosáhla skoro 12 metrů a zaplavila dalších 800 domů

Hladina řeky Ural nadále stoupá, v půlmilionovém ruském městě Orenburg v sobotu dosáhla výšky 11,83 metru. Už ráno hovořil tamní gubernátor Denis Pasler o historickém maximu, během dopoledne ale voda vystoupala o dalších 12 centimetrů. Podle úřadů bylo za posledních 24 hodin zaplaveno dalších 800 domů a 1800 zahradních pozemků. Celkem už skončilo pod vodou na 3000 domů a 8000 pozemků, uvedla v sobotu ruská státní agentura TASS.

Orenburg Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Satelitní snímek ukazuje přehled záplav podél řeky Ural v Orenburgu

Satelitní snímek ukazuje přehled záplav podél řeky Ural v Orenburgu | Foto: Maxar Technologies | Zdroj: Reuters

Obyvatelé orenburské oblasti začali žádat o jednorázovou pomoc, kterou přislíbil gubernátor Pasler. Úřady evidují více než 268 000 žádostí o finanční pomoc, o den dříve to bylo necelých 200 000 žádostí.

Ural přesáhl v Orenburgu nebezpečnou hranici o dva metry. V Kazachstánu evakuují 100 000 lidí

Číst článek

Pasler slíbil každému postiženému vyplatit jednorázovou humanitární pomoc ve výši 20 000 rublů, tedy asi 5100 korun, na nákup hygienických potřeb a základních věcí. Částku už dostalo 5680 postižených, cituje Paslera agentura TASS.

Na nejhorší se teprve připravují lidé v Kurganské oblasti. Tamní guvernér Vadim Šumkov v sobotu na platformě Telegram vyzval k urychlené evakuaci vesnice Baraba. V celé oblasti byl vyhlášen nouzový stav, ministerstvo pro mimořádné události se obává zaplavení až 5000 domů a chat, píše RIA Novosti. Kulminace povodní se tam očekává v sobotu či v neděli, hladina řeky má asi deset metrů.

OBRAZEM: Podívejte se, jak vylití třetí největší řeky v Evropě změnilo ruský Orenburg

Číst článek

Nejhorší záplavy za poslední desetiletí vyvolal rychle tající sníh z pohoří Ural. Záplava roztáté vody zatopila rozsáhlá území na Urale, západní Sibiři, Povolží a také v Kazachstánu v blízkosti řek, jako je Ural a Tobol. Prezident Kazachstánu označil nynější záplavy za nejhorší pohromu za posledních 80 let.

Ve městě Orsk, které se nachází asi 100 kilometrů jihovýchodně od jižního cípu pohoří Ural, už voda začala klesat. Hasiči na člunech obyvatele rozváží do jejich domů. V nepromokavém oblečení lidé vstupují do svých obydlí, aby zjistili rozsah škod a vyzvedli si osobní věci, píše agentura RIA Novosti.

Hladina řeky Ural, která pramení v pohoří Ural a vlévá se do Kaspického moře, před týdnem v důsledku oblevy během několika hodin stoupla o několik metrů a protrhla hráz v Orsku. Řeka dělí aglomeraci na Nové Město, nacházející se v Evropě, a Staré Město, které je už v Asii. Právě asijskou část zaplavila voda.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme