Hladovkáři protestují v Lermontovu proti zvůli úřadů

V Rusku vrcholí kampaň před nedělními prezidentskými volbami. Jejich hlavní favorit Vladimir Putin má podle všeho namířeno k dalším šesti rokům v Kremlu. Nespokojenost Rusů se systémem, který muž číslo jedna ruské politiky za posledních 12 let vybudoval, ale narůstá – dokonce i v dosud loajálních ruských regionech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volební urna

volební urna | Foto: Marián Vojtek

Jedním z nejčerstvějších případů je jihoruské město Lermontov. Jak přímo na místě zjistila naše zpravodajka Lenka Kabrhelová, skupina občanů tam už sedmý den drží hladovku - na protest proti, jak říkají, bezpráví úřadů.

V bývalé administrativní budově 20tisícového města Lermontov na úpatí Kavkazu vládne vzrušená atmosféra. Inventář provizorního štábu protestní skupinky – jejíž podstatnou část tvoří bývalí městští zastupitelé - je jen o něco málo bohatší než její momentální jídelníček – stůl, pár židlí, na zemi starší matrace a odpovídající počet spacáků. Oč méně má třináctka hladovějících komfortu, o to víc odhodlání dává najevo.

Jak vysvětluje bývalý zastupitel z lermontovské radnice Valerij Bělousov, důvodem protestní hladovky jsou nedělní volby - ovšem ne ty prezidentské, ale komunální, které se tu mají odehrát ve stejný den. A které se, jak prošedivělý 47letý muž s už mírně propadlými tvářemi tvrdí, regionální úřady snaží zmanipulovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo v Lermontovu natočila reportáž o skupinové hladovce zpravodajka Lenka Kabrhelová

„Chceme jediné, aby úřady dodržovaly zákon a nechaly nás kandidovat nebo volby úplně zrušily!,“ říká Valerij a ve zkratce objasňuje pozadí protestu. Mnozí z těch, kdo hladovku drží, se ucházeli o místo v 15členném zastupitelstvu. Přestože ale splnili všechny podmínky, které zákon žádá, oblastní komise je z voleb vyřadila. Soud všechny jejich stížnosti zamítnul. Ve hře, jak Valerij tvrdí, zůstali jen kandidáti loajální regionálním úřadům.

„Situace došla do úplné absurdity. V jednom z okrsků „vyčistili“ úplně celou kandidátku, až na člověka, kterého chtějí dosadit na radnici. Protože by s jedním kandidátem ale byly volby neplatné, nastrčili tam ještě loutku, která také není místní a nemá žádnou šanci. A teď si představte, že jste odsud a chcete jít volit! Nemůžete, protože není koho, je to fraška!“ říká Valerij Bělousov, který několikrát zdůrazňuje, že protest není namířen proti muži na samé špici ruské mocenské vertikály – Vladimiru Putinovi, ale lokálním úřadům, které ignorují ruské zákony.

„Místní volební komise má dvojí standardy a rozhoduje se ne na základě zákonů, ale svých vlastních zájmů,“ stěžuje si Vladimir Ťuťunikov, další lermontovský kandidát, který neprošel registrací a bezúspěšně si stěžoval u stavropolských úřadů a soudů.

„Tak zjevná nespravedlnost žene lidi ke krajním řešením, hladovka je jeden z příkladů! Lidé už mají dost toho, že se k nim úřady chovají jako k tupému stádu a v podstatě jim říkají, držte pusu a krok, my rozhodneme, kdo o vás bude rozhodovat,“ říká 57letý muž, který byl po kolapsu zastupitelstva pověřený spravováním administrativy města.

A i když také zdůrazňuje, že lermontovský protest s prezidentskými volbami nemá nic společného, paralelu s „velkými“ moskevskými protesty – jejichž argumenty znějí překvapivě podobně – nevylučuje. Nálada v Lermontovu, kde jsou lidé poprvé po letech ochotni hájit svá práva, se mění i v důsledku masových protivládních protestů – byť řada zdejších vyškrtnutých kandidátů neskrývá sympatie pro Vladimira Putina.

Mnozí místní. jako pedagožka Ludmila Gončarovová v obří kožešinové beranici, hladovkáře podporují. Za rok, který strávili v zastupitelstvu, toho podle ní pro město udělali jako nikdo za předchozí léta.

61letý Sergej Golovanov s mohutným vousem je o řády skeptičtější. „Jeden je horší než druhý, všechno jsou to kriminálníci, co se jen se přetahují o peníze. Obyčení lidé je nezajímají,“ rezolutně bručí muž, jehož přesvědčení, že všichni politici jsou jen zkorumpovaná banda zločinců, sdílí v Rusku mnozí obyvatelé měst i regionů.

Zpátky v provizorním štábu ale pobledlí a pohublí účastníci protestu vylučují, že by jejich cíle byly zištné. Mnozí, jako 75letý Viktor Kapustin, dlouholetý zastupitel a člen komunistické strany, hladovějí i za cenu vlastního zdraví. Jak tvrdí , vlastní důstojnost a princip jim za to stojí.

I přes prázdný žaludek zatím skupinka neztrácí humor. Jak s úsměvem říká Valerij Bělousov: „Hladovění mám už po krk. Jediné, na co se těším, je pořádný řízek! Ale co nám zbývá? Tohle je jediná možnost, jak nás snad někdo konečně uslyší!“


Zvětšit mapu

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme