Poslanci se dostali k hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, předcházející debata trvala 25 hodin

Poslanci se k druhému hlasování o vyslovení nedůvěry vládě ve středu dostali po více než 25 hodinách debaty. Loni v září Sněmovna při prvním pokusu o sesazení koaličního kabinetu Petra Fialy (ODS) rozhodovala přibližně po 22 hodinách.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala

Poslanci se k druhému hlasování o vyslovení nedůvěry vládě ve středu dostali po více než 25 hodinách debaty (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Na rozdíl od prvního dne, kdy se u řečnického pultu střídali díky přednostnímu právu na vystoupení členové vlády a koaliční poslanci, patřilo řečniště od středečních odpoledních hodin opozičním členům dolní parlamentní komory.

Mnozí z nich si nebrali servítky. Radek Koten (SPD) citoval vulgarismy protkaný proslov anglického politika 17. století Olivera Cromwella při rozpuštění tehdejšího parlamentu.

Sněmovna debatuje druhý den o nedůvěře vládě, poslanec ANO pronesl část vystoupení v Morseovce

Číst článek

„Seberte si své saky paky a zavřete za sebou dveře,“ uzavřel své vystoupení Koten.

Poslanec SPD Vladimír Zlínský se ve svém vystoupení věnoval převážně umělé inteligenci, kterou je možné využít k pozitivním cílům, ale také zneužít k manipulaci celku.

Současná vláda pod vlivem progresivistické Evropské unie „jede na steroidech“ maximální digitalizace, a proto bude hlasovat pro vyjádření nedůvěry.

Kamal Farhan (ANO) označil vládu za chaotickou, která neví, co chce. Obvinil ji z nezájmu o běžné občany.

Podle Oldřicha Černého (SPD) je doporučením vlády pro občany „netopit, nesvítit, nestavět, nevařit, nenadávat, nekritizovat, nemarodit, neúnavně pracovat, našetřit si na důchod a v neposlední řadě nemyslet“.

Posledním řečníkem byl Patrik Nacher (ANO). Vytkl nynější koalici, že jako opozice si v minulém funkčním období Sněmovny stěžovala na válcování provládním táborem a obdobné výhrady nynější opozice označuje za „kňučení“.

„Budete měnit programové prohlášení, protože nejste schopni splnit, co jste slíbili,“ uvedl. Vyzval kabinet, aby poté předstoupil před Sněmovnu s opětovnou žádostí o vyslovení důvěry, k němuž je třeba nejméně 101 hlasů poslanců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme