Hlasování o ústavě opět odloženo

Návrh nové irácké ústavy podle šéfa iráckého parlamentu stále není konečný a jednání o něm budou pokračovat v pátek. Večerní prohlášení předsedy zákonodárného sboru Hádžima Hasaního citovala agentura Reuters.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mluvčí irácké vlády Lais Kubba | Zdroj: ČTK

Jednání iráckého parlamentu, který měl hlasovat o návrhu nové ústavy, se podle tiskového odboru parlamentu ve čtvrtek neuskuteční. Nebylo prý ani stanoveno žádné náhradní datum pro hlasování o návrhu ústavy.

Mluvčí irácké vlády citovaný agenturou Reuters však oznámil, že konečná verze návrhu ústavy byla dokončena a bude ještě dnes schválena. Později to předseda zákonodárného sboru Hádžim Hasaní vyloučil. Vyjádřil ale naději, že k dohodě dojde v pátek.

Také poslanec Mufíd Jazairi je přesvědčen, že ústava má v blízké době naději na schválení: " Poslanci vládnoucí koalice, ať už jsou z kurdské, nebo z islámské strany, jsou připraveni pro návrh hlasovat. A jejich počet stačí k tomu, aby návrh byl přijat Národním shromážděním," řekl Radiožurnálu.

Komentátoři připomínají, že opakované prodlužování lhůty pro přijetí irácké ústavy staví Bílý dům do ožehavé pozice - stále více Američanů si podle průzkumů myslí, že se situace v Iráku vyvíjí špatně - podle Gallupova ústavu je to asi 56 procent občanů.

Tlak na stažení 140 tisíc amerických vojáků tedy vzrůstá. Problém je ale stále v tom, že irácké bezpečnostní síly nejsou s to udržovat bezpečnost. Kdyby se Američané stáhli za současné situace, riskovali by bezvládí a chaos,ne-li rozpad Iráku.

Na tom přijetí ústavy jen těžko něco změní - její nepřijetí by situaci zhoršilo, ale její přijetí ji nejspíš pro Iráčany v jejich každodenním životě nijak neulehčí.

Od středy v Iráku probíhaly násilnosti mezi frakcemi šíitů, které si vyžádaly více než deset mrtvých a desítky zraněných. Nejvyšší představitelé šíitů včetně premiéra Ibráhíma Džaafarího dnes vyzvali své stoupence ke klidu. Policie ve čtvrtek ohlásila nález 36 mrtvých těl, která byla pohozena do mělké řeky u východoiráckého města Kút. Všichni mrtví byli částečně oblečení, měli svázané ruce a byli zastřeleni ranou do hlavy.

Milan Kopp, Denisa Novotná, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme