Hlasování o ústavě opět odloženo

Návrh nové irácké ústavy podle šéfa iráckého parlamentu stále není konečný a jednání o něm budou pokračovat v pátek. Večerní prohlášení předsedy zákonodárného sboru Hádžima Hasaního citovala agentura Reuters.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mluvčí irácké vlády Lais Kubba | Foto: ČTK/AP

Jednání iráckého parlamentu, který měl hlasovat o návrhu nové ústavy, se podle tiskového odboru parlamentu ve čtvrtek neuskuteční. Nebylo prý ani stanoveno žádné náhradní datum pro hlasování o návrhu ústavy.

Mluvčí irácké vlády citovaný agenturou Reuters však oznámil, že konečná verze návrhu ústavy byla dokončena a bude ještě dnes schválena. Později to předseda zákonodárného sboru Hádžim Hasaní vyloučil. Vyjádřil ale naději, že k dohodě dojde v pátek.

Také poslanec Mufíd Jazairi je přesvědčen, že ústava má v blízké době naději na schválení: " Poslanci vládnoucí koalice, ať už jsou z kurdské, nebo z islámské strany, jsou připraveni pro návrh hlasovat. A jejich počet stačí k tomu, aby návrh byl přijat Národním shromážděním," řekl Radiožurnálu.

Komentátoři připomínají, že opakované prodlužování lhůty pro přijetí irácké ústavy staví Bílý dům do ožehavé pozice - stále více Američanů si podle průzkumů myslí, že se situace v Iráku vyvíjí špatně - podle Gallupova ústavu je to asi 56 procent občanů.

Tlak na stažení 140 tisíc amerických vojáků tedy vzrůstá. Problém je ale stále v tom, že irácké bezpečnostní síly nejsou s to udržovat bezpečnost. Kdyby se Američané stáhli za současné situace, riskovali by bezvládí a chaos,ne-li rozpad Iráku.

Na tom přijetí ústavy jen těžko něco změní - její nepřijetí by situaci zhoršilo, ale její přijetí ji nejspíš pro Iráčany v jejich každodenním životě nijak neulehčí.

Od středy v Iráku probíhaly násilnosti mezi frakcemi šíitů, které si vyžádaly více než deset mrtvých a desítky zraněných. Nejvyšší představitelé šíitů včetně premiéra Ibráhíma Džaafarího dnes vyzvali své stoupence ke klidu. Policie ve čtvrtek ohlásila nález 36 mrtvých těl, která byla pohozena do mělké řeky u východoiráckého města Kút. Všichni mrtví byli částečně oblečení, měli svázané ruce a byli zastřeleni ranou do hlavy.

Milan Kopp, Denisa Novotná, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme