Hlasování v Sejmu o válečných reparacích odloženo

O návrhu polských pravicových poslanců žádat od Německa válečné reparace zatím zákonodárci hlasovat nebudou. Původní návrh znění rezoluce, předložený Sejmu ve středu, znovu posoudí komise zahraničních věcí. Ta může také předložit kompromisní rezoluci navrženou centristy, která se slovu "reparace" vyhýbá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

trosky domů | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Návrh Národně katolického hnutí, ke kterému se přiklonily pravicové strany, vyzývá vládu, aby vymohla od Německa zaplacení reparací za škody způsobené Polsku za 2.světové války. Jde o reakci na hlasy německých krajanských sdružení žádajících odškodnění za poválečný odsun.

Proti návrhu se ostře postavila vláda a Svaz demokratické levice s tím, že takový postup není v zájmu státu a poškodil by polsko-německé vztahy. Centristická Občanská platforma navrhla rezoluci upravit. Doporučila by vládě podniknout kroky k tomu, aby sama spolková vláda uznala svou odpovědnost za odškodnění svých občanů, kteří utrpěli majetkovou újmu v důsledku přesídlení podle Postupimských dohod.

Zatím není jasné, zda komise předloží k hlasování oba návrhy, nebo vytvoří jeden kompromisní.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme