Hlasy proti Bushově nové irácké strategii sílí

Americký ministr obrany Robert Gates informoval Kongres, že se americké jednotky nezačnou stahovat z Iráku, pokud nová strategie neuspěje. Plán prezidenta Bushe na posílení amerických sil v Iráku už přitom narazil na ostrou kritiku v Kongresu, ale odmítá ho i většina Američanů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soumrak v Iráku

Soumrak v Iráku | Foto: National Guard New York

Bushův plán odmítají nejen demokraté v obou komorách Kongresu, ale i někteří politici z republikánské strany. Z nesouhlasných výroků několika předních republikánů americká média nejčastěji citují senátora Chucka Hagela, který nový postup v Iráku nazval nejnebezpečnější chybou zahraniční politiky od války ve Vietnamu.

V průzkumech velkých televizních sítí CBS, CNN a výzkumných společností se proti strategii své vlády vyslovily přes dvě třetiny Američanů. Bushův projev je nepřesvědčil a většina z nich soudí, že prezident nemá o postupu v Iráku jasnou představu.

Prezident se domnívá, že neúspěch v Iráku by byl katastrofou pro Spojené státy. Koaliční síly mají být proto posíleny o dalších 20 tisíc amerických vojáků. Bush to zdůvodnil tím, že mají zajišťovat bezpečí v městských oblastech hlavně v Bagdádu a podpořit irácké jednotky.

Součástí úsilí o zlepšování situace v Iráku má být rozsáhlá hospodářská podpora. Vláda premiéra Al-Malíkiho ale podle Bushe vynaloží také 10 miliard dolarů z vlastních prostředků na rekonstrukci země a budování její infrastruktury.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme