Hlavní kampaň za setrvání Británie v EU má podporu tří bývalých premiérů
Hned tři bývalí britští premiéři se potkali u zahájení kampaně za udržení Spojeného království v Evropské unii. Hnutí s názvem Británie silnější v Evropě ale ve svém čele nebude mít politika, nýbrž někdejšího šéfa obchodního řetězce Marks and Spencer.
Podle lídra kampaně lorda Rose by vystoupení z EU bylo pro Británii „skokem do neznáma“ a nebezpečím pro britskou ekonomiku, bezpečnost a prosperitu.
Stuart Rose několikrát zopakoval, že by se historické referendum nemělo pojímat jako volba mezi Británií a Evropou.
Rozložení sil mezi britskými eurooptimisty a euroskeptiky přiblížil zpravodaj Jiří Hošek
Předseda kampaně, která se v originále jmenuje Britain Stronger in Europe odmítá, že by zastánci unijního členství nebyli britskými patrioty. Naopak tvrdí, že opravdovými patrioty jsou ti, kteří nejsou zahledění jen do nitra vlastního státu.
Ve vedení prounijní kampaně bude třeba někdejší náčelník generálního štábu Peter Wall nebo známá TV moderátorka June Sarpongová. Kampaň, kterou podporují i expremiéři John Major, Tony Blair a Gordon Brown, chce prý dosáhnout i do těch nejzapadlejších zákoutí britských domácností a duší.
Euroskeptici spustili kampaně hned dvě. Jedna kampaň Leave.EU je prodlouženou rukou Strany pro nezávislost Spojeného království Nigela Farage, zatímco druhé hnutí Vote Leave je nadstranické a podporují ho politici hlavně z Konzervativní strany i někteří labouristé.
Tyto kampaně chtějí jít vlastní cestou. První z nich ve fialových barvách UKIPu je radikálnější, ale jak uvedl Nigel Farage, on osobně podporuje i snažení druhé kampaně. Fúzovat nejspíš nebudou, ale bližší spolupráce těchto dvou proudů se dá očekávat.
Průzkumy předpovídají vyrovnaný souboj
Aktuální průzkumy předpovídají zhruba vyrovnaný souboj zastánců a odpůrců britského unijního členství. Podle Nigela Farage je to zatím referendum o imigraci, což celou dosavadní debatu docela vystihuje.
Určitě se dá říct, že současná dynamika je i kvůli uprchlické krizi na straně zastánců odchodu Británie z Evropské unie. Ti mimochodem tvrdě kritizují BBC a další média, že jsou příliš nakloněná setrvání země v EU a že prý záměrně překrucují otázku, na kterou se bude odpovídat v referendu.
Odpověď „ano“ totiž bude znamenat odchod z EU, zatímco některé sdělovací prostředky berou tuhle pozitivní volbu jako ano pro setrvání v Evropské unii.