Hlavní město Brazílie slaví půl století své existence
Hlavní město Brazílie slaví padesát let od svého založení. Výstavba města Brasília na náhorní plošině v Centrální brazilské vysočině, byla dokončena v dubnu roku 1960. Futuristické město budoucnosti je spjato nejen se slavnými architekty, u jeho zrodu stál i český krajan - tehdejší prezident Juscelino Kubitschek.
Nová moderní metropole Brasília vyrostla doslova na zelené louce za 41 měsíců. Na půdorysu letadla či ptáka s roztaženými vyrostly vládní budovy, prezidentský palác, parlament, ale také moderní katedrála, která svojí konstrukcí připomíná kostru obrovského obratlovce.
U zrodu moderního města stál architekt Oscar Niemeyer a urbanista Lucio Costa. O výstavbě Brasílie rozhodl v roce 1956 brazilský prezident českého původu Juscelino Kubitschek. I jeho přičiněním se brazilská metropole stala jednou z nejtypičtějších ukázek architektury 50. a 60. let minulého století.
Hlavní město Brazílie slaví padesát let od svého založení. Podrobnosti v Odpoledním Radiožurnálu od Jaromíra Marka.
Natolik významnou, že byla Brasília zapsána na seznam světového dědictví UNESCO, jako jediné město světa postavené ve 20. století.
„Je to velice moderní, ale takové trochu smutné město. Schází mu to, co je například v Rio de Janeiru nebo Sao Paolu – ta brazilská dynamika, samba, všecky ty známé věci kolem Brazílie,“ řekl spisovatel Ivan Brož, autor monografie o slavném krajanovi Kubitschekovi.
„Nicméně má to město velký význam. Zejména se mu / Kubitschekovi/ podařilo využít polohy města k tomu, že tam byly vybudovány velké autostrády, dálnice, které spojovaly bohatý jihovýchod s oblastí Amazonas na severu,“ dodal.
Záměr přesunout hlavní město Brazílie z Rio de Janeira do středu země obsahovala už brazilská ústava z roku 1891. O realizaci smělého plánu rozhodl o pětašedesát let později až potomek českých vystěhovalců - vnuk českého emigranta Jana Nepomuka Kubíčka.
Sám Kubitchek se sice ke svému českému původu hrdě hlásil a několikrát navštívil Československo, česky ale nemluvil.