Hlavní město Jamajky se změnilo v bojiště. 73 mrtvých

Během násilností v jamajském hlavním městě Kingstonu zahynulo už nejméně 73 lidí. Oznámila to místní policie. Nepokoje vypukly v neděli. Příčinou je snaha jamajských úřadů zatknout údajného drogového bosse Christophera 'Duduse' Cokea a vydat ho do Spojených států. Cokeovi stoupenci chtěli jeho zatčení zabránit a v neděli na protest zapálili pár policejních stanic, v pondělí však proti nim zasáhly bezpečnostní složky. Výsledek - nejméně 73 mrtvých, asi 500 zatčených a podezřelý Coke neznámo kde.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jamajští vojáci pochodují čtvrtí Tivoli Garden před portrétem pemiéra Bruce Goldinga.jpg

Jamajští vojáci pochodují čtvrtí Tivoli Garden před portrétem pemiéra Bruce Goldinga.jpg | Zdroj: ČTK

Christopher 'Dudus' Coke je údajný drogový boss, který podle amerických zdrojů dodával do Spojených států marihuanu a crack. Jeho gang prý má na svědomí smrt stovky lidí. Coke byl už loni v New Yorku obviněn z pašování drog a zbraní, pokud bude uznán vinným, hrozí mu doživotí.

Jednačtyřicetiletý Coke se ale vydání do Spojených států už několik měsíců brání. Zatím se ho nepodařilo zatknout a podle zpravodajství BBC ani není jasné, zda je vůbec ještě na Jamajce.

Přehrát

00:00 / 00:00

jamajka.mp3

Coke už dříve prohlásil, že není žádný šéf jamajského podsvětí, ale spořádaný podnikatel. Spousta chudých obyvatel Kingstonu v něm vidí dobrodince. Jak uvádějí zpravodajové, Coke v některých chudinských čtvrtích v Kingstonu z peněz za drogy zajišťoval některé sociální služby - o něž by se vlastně měla starat vláda.

A kromě toho má prý vazby na vládní Labouristickou stranu Jamajky, kterou vede premiér Bruce Golding. Ten odolával americkému nátlaku na Cokeovo vydání několik měsíců, tvrdil třeba, že důkazy proti Cokeovi byly získány nezákonně, že odposlouchávání jeho mobilu nebylo schváleno soudcem a podobně.

Jak však sledujeme vývoj na Jamajce v posledních dnech - premiér Golding teď s ohledem na vlastní politickou kariéru svůj názor změnil a Coka zřejmě zavrhnul. Hlavně proto, že se začalo mluvit o jejich možném spojení, což by mohlo ohrozit jeho budoucnost.

Hlavní město Kingston je bojovou zónou

Nejvíce obětí, asi 70, bylo ve čtvrti Tivoli Gardens. Ta je označovaná za Cokeovu baštu, za stát ve státě. Policie uvedla, že tam také zajistila spoustu munice. V úterý se tam situace trochu uklidnila, úřady tam vpustily novináře - a ti zaznamenali stížnosti obyvatel na postup policie, která jim ostřelovala domy.

Mnoho lidí má hlad, protože se báli vyjít z domu a nemohli si nakoupit. A někteří obviňují premiéra Goldinga, říkají, že je opustil a že mu už nevěří. Jiní podle agentury Reuters tvrdí, že Coke se o ně staral, kdežto vojáci na ně stříleli.

Jamajští vojáci jsou v bojové akci | Foto: ČTK/AP

Premiér Golding vyhlásil začátkem týdne výjimečný stav, takže bezpečnostní složky dostaly rozsáhlé pravomoci - během výjimečného stavu mohou zadržovat lidi bez zatykače, provádět prohlídky atd. Policie také musela vyvracet obvinění, že některá těla byla ohořelá.

Amnesty International chce pečlivá šetření

Policisté také zasahovali i v jiných čtvrtích než na předměstí Tivoli Gardens, agentura Reuters píše o napětí ve čtvrti Kirkland Heights. Včera se tam prý objevily zvěsti, že Coke se tam ukrývá údajně v domě svého přítele - přijela tam policie, následovala asi dvouhodinová přestřelka, během které - zřejmě nešťastnou náhodou - zahynul Keith Clarke, osmapadesátiletý bratr bývalého ministra průmyslu a obchodu Clauda Clarka.

Podle některých zpráv násilnosti ještě neskončily, agentura Reuters přináší informace o sporadické střelbě v jiném slumu, Denham Town. Ředitel jamajského Červeného kříže Jaslin Salmon se tam prý snaží dostat, údajně tam jsou mrtví. Dnes už se tedy mluví o více než sedmdesáti obětech, většinou jsou to civilisté, mladíci, někteří prý byli ozbrojení, mezi mrtvými jsou také čtyři příslušníci bezpečnostních složek.

Premiér Bruce Golding už slíbil nezávislé vyšetření všech incidentů. A požaduje to i poslanec Andrew Gallimore, který televizi CNN řekl: „Bezpečnostní složky mají oprávnění k zásahu, mohou zasahovat všude, ale musejí postupovat zodpovědně.“

Nepokoje na Jamajce pokračují | Foto: ČTK/AP

Pečlivá šetření požaduje i organizace Amnesty International, která sleduje dodržování lidských práv. Amnesty si všímá, že bezpečnostní složky zajistily velmi málo zbraní, a že to neodpovídá počtu zabitých. Kromě toho jamajská policie nemá u ochránců lidských práv dobrou pověst. Podle jejich údajů zabila loni celkem 253 lidí.

Helena Berková, Jan Cigánik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme