Hlavní město Ruska by se mělo přestěhovat za Ural, tvrdí demografický institut

Ruský Institut pro demografii, migraci a regionální rozvoj předložil ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi návrh, aby hlavní město země přestěhoval na Dálný východ. Je prý příliš centralizované.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Předseda institutu Jurij Krupnov označil Rusko za příliš centralizované. Podle něj celá jedna pětina obyvatelstva žije v Moskvě nebo v jejím okolí. Ruský stát by se tak prý měl zaměřit na to, aby zalidněná byla taky oblast za Uralem.

Krupnov ruské armádní televizi Zvjezda řekl, že přesun hlavního města je jedním ze způsobů, jak tuhle nerovnováhu snížit.

Putin zavítal na Krym, z antického města Chersonésos chce vytvořit ruskou Mekku

Číst článek

„Samozřejmě, že tento krok zní překvapivě. Moskva je pro nás pro všechny srdcem Ruska. Ale uvědomme si, že všechna nejdůležitější centra naší země jsou situovaná na západě. Moskva, Petrohrad, Soči. Tuhle nerovnováhu bychom měli vyvážit a vytvořit alespoň dvě velká města na východě Ruska,“ řekl podle Radiožurnálu Krupnov.

Návrh kritizuje třeba starosta Moskvy Sergej Sobjanin. Argumentuje hlavně vysokými náklady, které by stěhování úřadů do nového města provázely.

Sobjanin svou kritiku uzavřel tím, že nápad na přesun moskevských elit na Sibiř není nový. V narážce na deportace lidí za komunistického režimu řekl, že tehdy to bylo alespoň levnější.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme