Hlavní palestinský vyjednavač s Izraelem rezignoval na svůj post

Palestinci do konce léta uspořádají prezidentské i parlamentní volby. Oznámila to vláda v Rámalláhu. Jak prozápadnímu prezidentovi Abbásovi, tak parlamentu už dávno vypršel mandát. Opozice vedená Hamásem proto poukazuje na spornou legitimitu palestinského vedení. Na svůj post mezitím rezignoval hlavní palestinský vyjednavač v mírových rozhovorech s Izraelem. Sáib Irikát oznámil rezignaci za situace, kdy se mírový proces zastavil a samotný politik čelí největšímu skandálu své kariéry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izrael - Palestina | Foto: Emanuel Macoun

Katarská televize al-Džazíra v lednu odvysílala sérii reportáží, které dokazují, že jeden postoj palestinští vyjednavači předvádějí veřejnosti a druhý zastávají při jednáních s Izraelem.

Konkrétně Irikát kývl na to, že si Izrael může ponechat velké části východního Jeruzaléma, ačkoli veřejně palestinské vedení takovou možnost nepřipouští. Al-Džazíra také doložila, že palestinské špičky nepočítají s návratem palestinských uprchlíků, což je v přímém rozporu s oficiální politikou Palestinců.

Podle řady komentátorů má na izraelsko-palestinské jednání i současná krize v Egyptě. Káhira totiž dosud dlouho patřila ke garantům toho, že se obě strany alespoň scházely.

Katarína Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme