Hlavní sklizeň končí, následuje Jantarová liška

V přesně stanoveném termínu - tedy po šedesáti dnech - dnes končí mise NATO v Makedonii nazvaná Hlavní sklizeň. Vojáci aliance dohlíželi na dobrovolné odzbrojování albánských povstalců, kteří nakonec odevzdali více zbraní než bylo původně dohodnuto. Následovat bude další operace NATO pod názvem Jantarová liška.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odzbrojování albánských rebelů skončilo a 4500 vojáků NATO včetně české jednotky dnes opouští Makedonii. Český ministr obrany Jaromír Tvrdík v Bruselu ocenil, že NATO úspěšně splnilo svůj úkol ve stanoveném termínu. "V minulosti bylo na české politické scéně zpochybňováno, jestli se skutečně dodrží 60denní termín, a my považujeme za důležité, že mise končí v přesně v původním harmonogramu," uvedl.

Úkolem nové mise NATO v Makedonii s názvem Jantarová liška bude chránit asi 120 civilních pozorovatelů OBSE. Zatím není jasné, na jak dlouho vojáci do Makedonie odjedou. Česko se nové mise v Makedonii zpočátku nezúčastní, ale ministr obrany Jaromír Tvrdík nevyloučil vyslání našich vojáků v příštím roce.

Milan Fridrich, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme