Hlavní sklizeň provází neshody o počtu vybíraných zbraní

Nejdůležitější fáze operace NATO v Makedonii Hlavní sklizeň, která má za cíl dobrovolné odzbrojení albánských povstalců, se zřejmě rozběhne už pozítří. Zdržet by se mohla pouze kvůli případným neshodám o konečném počtu zbraní, které by měly být během následujícího měsíce shromážděny. Severoatlantické alianci zatím chybí souhlas makedonské vlády, které se počet zbraní uváděných albánskými povstalci zdá příliš nízký.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Makedonii plní své úkoly v rámci operace také 120 českých výsadkářů. Jak Českému rozhlasu potvrdil jejich velitel Oldřich Nápravník, zatím nedostali přímý rozkaz, aby se na odzbrojení albánských povstalců podíleli. "Hlavním úkolem pro nás kromě ochrany velitelství zůstává příprava zásahové jednotky." Společně s piloty amerických vrtulníků drží čeští vojáci čtyřiadvacetihodinovou pohotovost a jsou připraveni okamžitě vyrazit do místa jakéhokoliv incidentu kdekoliv v Makedonii. Dnes si naše jednotka vyzkoušela takzvanou aeromobilní pohotovost. Na logistické základně americké armády u letiště Petrovec nedaleko Skopje nacvičovali s americkými piloty vrtulníků výsadek do místa konfliktu. Zítra bude naše jednotka podle Nápravníka předvádět ukázku pro francouzský a britský kontingent, která má demonstrovat schopnosti zásahové jednotky. Přibyl jim také další úkol - tým osmi lékařů a zdravotnického personálu byl požádán o zajištění lékařské péče pro velitelství operace NATO. Oldřich Nápravník tvrdí, že vojáci jsou schopni všechny požadavky aliance zvládnout.

Během operace by alianční jednotky měly nashromáždit až 3000 zbraní albánských povstalců. První dva dny budou zbraně vybírat francoužští a italští vojáci, ve středu tato povinnost připadne na Brity, pod které spadají i naši výsadkáři. NATO také zvýšilo počet vojáků vyslaných do Makedonie z původně plánovaných 3 500 až na 5 000.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme