Hlavní sklizeň v Makedonii začne zítra

Severoatlantická aliance dnes definitivně potvrdila, že hlavní fáze operace Hlavní sklizeň v Makedonii začne už zítra. Akce je zaměřená na dobrovolné odzbrojení albánských povstalců. Příměří v Makedonii porušil bombový útok na rekreační zařízení nedaleko Tetova, při kterém zemřeli dva Makedonci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pro první shromáždění zbraní od albánských rebelů zejména z okolí města Tetovo byli vybráni britští a francouzští vojáci. Severoatlatická aliance zatím tají místo, kde by se měly zbraně začít vybírat. Stále se nedořešil rozpor mezi makedonskou vládou a Aliancí, kolik munice a zejména pak minometů, kulometů nebo automatických pušek by se mělo od Albánců získat. Zatímco vláda tvrdí, že povstalci disponují arsenálem o více než 80 tisících zbraní, NATO předpokládá, že shromáždí 3000 kusů. Rozdíl v množství je podle velitelů operace Esential Harvest způsoben tím, že Aliance počítá jen moderní a větší zbraně, zatímco makedonské ministerstvo vnitra zahrnuje do seznamu i osobní pistole. S českými vojáky se zatím pro dobrovolné odzbrojení albánských bojovníků nepočítá.

Ve čtvrtek příští týden by se měla vyhodnotit první část operace a poté Aliance usoudí, zdali je dobrovolný sběr munice a zbraní účelný. Odevzdaná výzbroj se bude z takzvaných sběrných center převážet vzduchem do Krivolaku ve střední Makedonii, kde bude zničena. Albánští povstalci tvrdí, že se svých zbraní vzdají, pokud jim k tomu jejich velitelé vydají příkaz.

Nastražená nálož zničila na severozápadě Makedonie motel, který vlastnili makedonští majitelé. Přímo z místa se s námi spojil zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Petr Vavrouška. Nedaleko města Tetovo na severozápadě země v blízkosti vesnice Čelopek dnes brzy ráno vybuchla nálož v motelu Brijoni. Dva zaměstnance - muže od 40 do 50 let - roztrhal pravděpodobně dynamit na kusy. V motelu, který je určen především pro turisty, nebyl v době výbuchu kromě číšníka a strážce objektu nikdo. Na místě se okamžitě sešli lidé z vesnice, kde žije zhruba 20 procent Makedonců a zbytek Albánců. Podle dosud neověřených informací z místních agentur je za dnešní tragédii zodpovědná národně osvobozenecká armáda UČK. Obyvatelé jak Makedonci, tak Albánci zhruba 6tisícové vesnice Čelopek dodnes žili podle svých slov bez problémů.

Markéta Kaclová, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme