Hlavní sporné body kolem jaderné dohody s Íránem jsou prý vyřešené

Šest světových mocností s Íránem podle části diplomatů vyřešilo zásadní sporné body dohody o íránském jaderném programu. Jednání ve švýcarském Lausanne přesto dál pokračuje i po jeho původně plánovaném konci. Ze Švýcarska už odjeli ruský a francouzský ministr zahraničí. Prý se ale vrátí ve chvíli, když to bude užitečné. Tedy k podpisu rámcové dohody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský vyjednávač Hamíd Bajdínežád hovoří s novináři v Lausanne | Zdroj: Reuters

"Dohoda bude, až vyřešíme všechny problémy a všichni je odsouhlasí. Do té doby budeme v jednání pokračovat," oznámil ještě před původním konečným termínem jeden z íránských vyjednávačů Hamíd Bajdínežád.

„Můžeme prakticky s jistotou říci, že jsme dosáhli definitivního řešení ve všech klíčových aspektech problému íránského jaderného programu. Na úrovni ministrů jsme dosáhli principiální dohody, kterou teď přeneseme na papír,“ řekl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.

Přehrát

00:00 / 00:00

Průběh jednání o íránském jaderném programu okomentoval Josef Kraus z Centra pro bezpečnostní a strategická studia Masarykovy univerzity v Brně

Dodal, že teď je na Spojených státech a dalších západních zemích, aby zveřejnily harmonogram rušení sankcí vůči Íránu. Tento proces by měl podle Lavrova trvat maximálně do léta.

Podle dohody se Teherán zříká vojenského využití obohaceného uranu, jeho mírový jaderný program má být pod přísnou kontrolou mezinárodních organizací.

Jiné diplomatické zdroje ale dosažení dohody popírají. Podle Německa k ní však stačí jen dobrá vůle zúčastněných.

Nová rámcová dohoda má navázat na starší, která platí do června a částečně omezila íránský jaderný program výměnou za uvolnění sankcí.

Martin Dorazín, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme