Skabejevová, Krasovskij nebo Briljov. Putinovi propagandisté, díky kterým ovládá ruskou společnost
Rázná moderátorka Olga Skabejevová, která v Česku proslula živelným rozhovorem s Pavlem Novotným. Aktivista za práva homosexuálů Anton Krasovskij, který nedá dopustit na Putina a chce svět zbavit Ukrajinců. Tvrdý kritik Západu Sergej Briljov, který má ale byt v luxusní části Londýna a britské občanství. Server iROZHLAS.cz přináší pokračování přehledu hlavních tváří kremelské propagandy.
Další Putinovi propagandisté (první díl ZDE)
Sergej Briljov
Dnes padesátiletý moderátor je jedním z nejprominentnějších ruských prokremelských novinářů. Uvádí velmi sledovaný víkendový pořad „Sobotní zprávy“ na stanici Rossija 1, což z něj dělá jednu z nejznámějších tváří ruské státní televize.
Tento důležitý propagandista, který se podílí na ostré kritice Západu, si však paradoxně užívá západních výdobytků a luxusu.
Jak v roce 2018 zjistil ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj, Briljov je na britském seznamu voličů a jeho žena Irina vlastní byt v Chiswicku v západním Londýně koupený v březnu 2016 za 700 tisíc liber. V reakci na to Briljov přiznal, že o jeho dvojím občanství jeho zaměstnavatel velmi dobře ví.
Důsledky ruské invaze na Ukrajinu, kterou pomáhá u ruské veřejnosti obhajovat a označovat za „speciální vojenskou operaci“, jej však nyní zasáhly.
Kdo tvoří Putinovy blízké kruhy? Dominují silové složky, diplomacii odložil na druhou kolej
Číst článek
Britské úřady před dvěma týdny moderátora přidaly na sankční seznam. Ministerstvo zahraničí nová jména na seznamu okomentovalo tak, že sankce „míří proti těm, kdo šíří lži o ruské invazi na Ukrajinu“.
Anglii si moderátor oblíbil zřejmě v letech 1996-2001, kdy působil jako korespondent v Londýně.
O tom, že je Briljov opravdovým prominentem prokremelské propagandy, svědčí, že sedí ve vedení Všeruské státní televizní a rozhlasové společnosti (VGTRK), mediálním koncernu kontrolovaném Kremlem.
Několikrát i moderoval Putinovu výroční tiskovou konferenci, kde ruský prezident odpovídá na předem vybrané otázky ruských občanů. Je také oficiálním spolukomentátorem prezidentské inaugurace.
V letech 2002, 2006 a 2018 byl zvolen ruskou televizní akademií nejlepším televizním moderátorem.
Solovjov, Simonjanová nebo Kiseljov. Hlavní tváře Putinovy propagandy, na které dopadají sankce
Číst článek
S ruskými vládnoucími kruhy je spojen i přes členství v Ruském výboru pro mezinárodní otázky, který působí pod ministerstvem zahraničí a v jehož správní radě sedí i šéf resortu Sergej Lavrov.
Briljovův sobotní pořad byl naposledy vysílán 26. února, proto se záhy objevily spekulace o jeho stažení z vysílání. Stání agentuře TASS Briljov následně řekl, že je v současnosti na mezinárodní pracovní cestě, aby provedl „sérii speciálních reportáží o tom, jak lidé různě reagují na ukrajinskou krizi“.
Podle zdrojů nezávislého ruského serveru Meduza mají jeho kolegové za to, že Briljov lže. Ruská ambasáda v Ekvádoru ale v pondělí zveřejnila informaci, že Briljov přijel do země natáčet o protiruských sankcích.
El presentador de canal ruso Sergey #Brilev hizo unos reportajes sobre la situación actual en #Ecuador, destacando el tema del daño económico a la República por las #sanciones económicas #occidentales contra #Rusia
🇷🇺🇪🇨 Más información ➡️ t.me/EmbRusEc/376
#RusiaEcuador
02:10 – 11. 04. 2022
Olga Skabejevová
Moderátorka kanálu Rossija 1, kde má pořad 60 minut. V Česku proslula díky vystoupení starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) v listopadu 2019.
VIDEO: ‚Je to nesmysl, jste směšní.‘ Novotný obhajoval v ruské státní televizi plánovaný pomník vlasovcům
Číst článek
Manželská dvojice moderátorů Olga Skabejevová a Jevgenij Popov si ho pozvala v souvislosti s jeho plánem postavit pomník vlasovcům.
Tehdy šlo o první větší zkušenost řady Čechů s vysíláním ruské propagandistické televize. Novotný se v živém vysílání s moderátory i hosty ve studiu přel o historický výklad Vlasovovy armády, masakru v Katyni či norimberského procesu.
„V Česku váš názor nikoho nezajímá, protože je zkreslený. Jste směšní,“ dodal a Rusko označil za „symbol okupační moci, lži a porušování lidských práv“.
V jednu chvíli Skabejevová Novotného promluvu přerušila a režie ho utnula. Následující diskusní blok, který byl spíš přeřváváním hostů s moderátory, Skabejevová utnula slovy: „Poslechněme si Putina.“
Ruská opozice má Skabejevovou spíše za jakousi prokurátorku, než za novinářku. Ve svých pořadech či reportážích vždy usilovně obhajuje Putina a útočí na každého, kdo ne. Za to si vysloužila přezdívku „železná panenka“.
Ruská televize nebyla na střet s Novotným připravená. V jistém smyslu se choval hůř než oni, říká Romancov
Číst článek
Na konci března sedmatřicetiletá Skabejevová opět podpořila Putina tvrzením, že tvrdé západní sankce ruského prezidenta nutí ve válce pokračovat.
Na konci loňského roku řekla ve vysílání: „Rusko postavilo Spojené státy před vynucený tah. Buď ustoupí dobrovolně, nebo je k tomu donutíme silou. A nedáváme žádné záruky ohledně suverenity Ukrajiny.“
V prosincovém vysílání se plně postavila za Putinem šířenou propagandu: „To, co se děje na Ukrajině, je genocida prováděná stejnými agenty CIA, kteří nejprve zničili SSSR a poté se za vlády Jelcina zapojili do nezákonné privatizace a snažili se rozložit Rusko,“ vyjmenovávala.
V loňském roce ruský opozičník Alexej Navalnyj a jeho tým zveřejnili v jedné ze svých investigací, že moderátorský pár Skabejevová a Popov v Moskvě vlastní nemovitosti v hodnotě čtyř milionů dolarů.
Popov je také od loňského podzimu poslancem ruské Dumy za Putinovu stranu Jednotné Rusko. Podle investigativců z The Insider si každoročně oba vydělají v přepočtu 170 tisíc dolarů, přičemž jde zřejmě jen o zlomek jejich reálných příjmů.
Politolog, který se v ruské show zastal Česka: Pro kritiky režimu je nebezpečí větší, strach ale nemám
Číst článek
A Skabejevová na sebe mimo jiné upozornila i v červnu 2016 konfrontací s německým investigativním reportérem Hajo Seppeltem, který jako první přišel se zjištěním, že ruský stát organizoval dopingový program. „Kvůli vám nebudeme moci jet na olympiádu,“ říkala mu tehdy v rozhovoru v Kolíně nad Rýnem reportérka.
Seppelt jí na to odpověděl, že to s ní nemá co do činění, na což Skabejevová odvětila, že se snaží být „přátelská ke své zemi“. Na to reagoval tak, že novinář nemá být přítelem své země, ale zůstat neutrálním.
V reportáži pro kanál Rossija 1 se ho ptala například na to, kdo za jeho odhalení zaplatil. Krátce poté však video z nepovedeného rozhovoru pokračuje tím, že Seppelt ruský štáb vykáže z místnosti a sebere jim mikrofon. Viditelně rozčilený německý novinář ještě Skabejevovou počastoval jako „hloupou ruskou propagandistku, která je hrdá na svou zemi, jejíž systém je prolezlý podváděním a korupcí“. Reportérka tvrdila, že ji fyzicky napadl a poté půl hodiny pronásledoval.
V letech 2017 a 2018 získala za svou práci ruskou televizní cenu TEFI.
Anton Krasovskij
Ruský propagandista s pozoruhodným životním příběhem. Krasovskij je na jedné straně bojovníkem za práva homosexuálů, na druhé straně ale v posledních letech fanatickým zastáncem Putina.
Proslul svým bezprecedentním coming outem v lednu 2013 v živém vysílání TV Kontr. Na závěr zábavního pořadu Angry Guyzzz koncipovaného jako travesty show předstoupil a řekl: „Jsem gay a jsem úplně stejnou osobou jako vy, drahé obecenstvo, jako prezident Putin, jako premiér Medveděv i poslanci Dumy,“ prohlásil tehdy s vědomím, že to bylo zřejmě jeho poslední vysílání, jak to později popisoval.
Z dělnické rodiny ruským miliardářem. Co má za sebou oligarcha ze sankčního seznamu Alexej Mordašov?
Číst článek
Vedení televize se přes noc postaralo o to, aby zmizely jakékoliv zmínky o tom, že by tam kdy Krasovskij pracoval a byl vyhozen.
V Rusku panuje většinový společenský konsenzus na tom, že homosexualita je nemoc a homosexuálové jsou pro společnost nebezpeční.
Právě v roce 2013 navíc ruská Duma přijala zákon zakazující „propagování netradičních sexuálních vztahů“ ve výchově dětí. Zákon v důsledku znamenal zákaz distribuce jakýchkoliv materiálů o homosexuálních právech. Ruský režim je také kritizován za to, že toleruje silně nenávistnou politiku čečenského vůdce Ramzana Kadyrova vůči homosexuálům.
Přes to všechno se homosexuál Krasovskij, který navíc o několik let později přiznal, že je od roku 2011 nakažený virem HIV, v roce 2018 chtěl ucházet o post starosty Moskvy. Nesplnil však dostatečně administrativní požadavky. I tak šlo o odvážné gesto, jelikož mnoho homosexuálů Rusko kvůli homofobii opouští.
V rozhovoru krátce po svém coming outu si nebral servítky a celou ruskou společnost zkritizoval: „Homofobie ruského režimu je reflexí homofobie, která zamořila naši společnost. Odshora až dolů. (…) „Nechci s režimem bojovat, chci, aby se mnou režim nechtěl bojovat. Putina stále respektuji,“ řekl však.
Krasovského vztah s Putinem prodělal zajímavé turbulence. V roce 2000, při jeho první prezidentské kampani, ho tehdy mladý novinář velmi energicky podporoval.
Představují ‚pukliny‘ Putinova režimu. Klíčové otázky a odpovědi k sankcím proti ruským oligarchům
Číst článek
„V roce 2000 jsem Putina volil, nestydím se za to a respektuji ho za to, jak zemi vyvedl z tehdejších zmatků,“ řekl v roce 2013. Zároveň jej však tehdy zkritizoval za pozdější polarizaci společnosti, za protizápadní směřování, nedemokratičnost či potlačování práv menšin. „Putin krok za krokem opakuje všechny chyby posledního cara Mikuláše II.“
A skutečně, ve volbách 2012 Krasovskij pracoval na prezidentské kampani Michaila Prochorova a o šest let později dělal pro Xeniji Sobčakovou.
Pak ovšem přišla další změna. Od roku 2019 Krasovskij pracuje pro propagandistické vysílání RT, kde je ředitelem ruskojazyčného vysílání. Aktivně se podílí na vytváření kremelské propagandy, například nenávistí a otevřenými výhrůžkami Putinovým oponentům. Sám neváhá urážet a brojit proti účastníkům opozičních protestů, které například nazval „extrémisty“ a „pitomci“.
V posledních týdnech a měsících se zaměřuje především na útoky na Ukrajinu a Ukrajince. Je autorem výroku: „Je jasné, že pro každého Rusa nic jako Ukrajina neexistuje. Je to naše ruská země, kterou Ukrajincům ‚dal‘ Josif Stalin.“ Ve svém pořadu nazývá Ukrajince „zvířaty“ a už před invazí varoval, že Rusko na Ukrajinu zaútočí, když „vycítí jakékoliv známky toho, že by se chtěli připojit k NATO“.
Jindy zas vyhrožoval: „Ukrajina nesmí existovat a my uděláme všechno pro to, aby skutečně neexistovala.“ Vyslovil se pro spálení ukrajinské ústavy na hlavní kyjevské třídě Chreščatyk. „Budu u toho osobně, přímo na Majdanu Nezaležnosti! (Náměstí Nezávislosti, pozn. red.)“
Přitom v dětství několik let na Ukrajině žil. Jeho otec pracoval v Rovenské jaderné elektrárně.
Anna Belkinová
Zástupce šéfredaktorky RT Margarity Simonjanové a vedoucí komunikace, marketingu a strategického rozvoje RT. Anna Belkinová je zodpovědná za utváření komunikace RT směrem ven, koordinuje také marketingové aktivity.
Do RT nastoupila v únoru 2012 a od té doby stojí jako anglicky plynně mluvící manažerka v čele komunikačního úseku televize.
Jako řečnice vystupovala například na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu, ve Výboru pro zahraniční záležitosti parlamentu Spojeného království nebo v Oxford Union.
Když byla v roce 2019 pozvána jako vystupující na Světové fórum demokracie (World Forum for Democracy), vyvolalo to velký odpor, především z ukrajinské strany, které se nelíbilo, aby se konference ruská propagandistka účastnila.
Britský mediální regulátor Ofcom před měsícem odejmul RT vysílací licenci, v reakci na to uvedla Belkinová, že britské úřady „okradly“ veřejnost o přístup k informacím, obvinila Ofcom z podřízenosti politickým tlakům britské vlády a z „potlačování médií“.
Nejznámější oligarcha plný tajemství. Abramovič byl blízký Jelcinovi i Putinovi, proslul díky Chelsea
Číst článek
V souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu řekla Belkinová pro čínskou státní televizi China Daily, že je RT „obětí současné politické situace“. Dodala, že západní vlády do tohoto problému nyní „zatahují nepolitické aktéry – jako RT“.
Belkinová často mluví o redakční nezávislosti RT, faktem však je, že jde o televizi přímo a plně financovanou Putinovým Ruskem.
„Práce v RT nebyla nikdy pod vlivem vlády, nikdo nám nedával žádné instrukce týkající se terminologie, jakou používat v souvislosti s Ukrajinou i jinými příběhy,“ tvrdí Belkinová.
Zaměstnanci americké mutace RT America pro The New York Times přiznali, že sice měli například v roce 2014 zákaz používat v souvislosti s ruským útokem na Ukrajinu výraz „invaze“, jinak ale podle nich měli v práci poměrně volné ruce.
Seriál: ruští oligarchové
Pro režim je jejich podpora zásadní, na druhé straně z něj úspěšně profitují. Jejich životní příběh je však často zahalen tajemstvím. Odkud pochází a jak přišli ke svým miliardám? Server iROZHLAS.cz se rozhodl přiblížit nejviditelnější ruské oligarchy. Skrze seriál představujeme jejich profily.
RT není určená pro domácí ruské publikum, takže si může dovolit čas od času vysílat i o událostech, které například Rossija 1 nepokrývá.
V roce 2017 šlo například o protiputinovské protesty, byť je RT přirovnala k „policejní brutalitě na Západě“.