Hlavní úder bouře Irene připravil o život dosud 20 lidí

Dvacet mrtvých, přes pět milionů domácností a podniků bez proudu a škody v řádu minimálně miliard dolarů. Taková je bilance hurikánu Irene, který zasáhl severovýchod Spojených států. I když později zeslábl na tropickou bouři, dokázal do značné míry paralyzovat život v nejhustěji obydlené části USA. Teď míří ke Kanadě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cyklista na zaplavené ulici v New Yorku

cyklista na zaplavené ulici v New Yorku | Zdroj: ČTK

Americký prezident Barack Obama poděkoval úřadům za rychlou reakci na přírodní pohromu a varoval, že navzdory slábnutí může tropická bouře ohrožovat hustě obydlenou oblast ještě několik dnů.

„Chtěl bych zdůraznit, že následky bouře budou nějaký čas cítit. Úsilí o jejich překonání potrvá týdny a možná i déle. Některé oblasti zůstanou bez proudu několik dnů. Podpoříme naše lokální a státní partnery, jak to jen bude možné, v jejich snaze obnovit dodávky elektřiny v postižených regionech,“ slíbil prezident.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci po úderu bouře Irene popsal v Ranním Radiožurnálu zpravodaj Vít Pohanka

Irene, která v několika státech americké federace připravila o život nejméně 21 lidí, se teď pohybuje asi čtyřicetikilometrovou rychlostí na sever od New Yorku.

Tam už se život pomalu vrací k normálu. Ve velkoměstě začaly znovu jezdit autobusy, starosta odvolal evakuaci víc než čtvrt milionu lidí, tři mezinárodní letiště mají dnes postupně obnovit provoz. Od dopoledních hodin má také opět začít jezdit newyorské metro.

Irene nakonec neměla takto ničivé následky, jak se očekávalo. Na New York už udeřila „jen“ silou tropické bouře. Na mnoha místech při pobřeží ale zničila řadu budov, pět milionů domácností a podniků zůstalo bez proudu a škody se počítají v řádech miliard dolarů.

Kritika obyvatel teď míří hlavně na elektrárenské společnosti, které opět prokázaly, že na špatné počasí nejsou připravené. Lidé se ptají, zda by nestálo za to investovat do infrastruktury, aby se před každou bouřkou nemuseli připravovat na několikadenní výpadky proudu.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme