Hlavním tématem konference NATO je reforma aliance

O nutnosti reformy Severoatlantické aliance a jejím dalším směřování se mluví na každoroční bezpečnostní konferenci v Mnichově. Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer i německá kancléřka Angela Merkelová si myslí, že by se organizace měla více zabývat globálními bezpečnostními hrozbami a uzavírat nová partnerství s nečlenskými zeměmi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová na mnichovské konferenci NATO | Zdroj: ČTK

"NATO musí rozšířit svůj záběr, aby mohlo čelit novým bezpečnostním hrozbám, jako je globální terorismus," prohlásila německá kancléřka.

"Na půdě aliance musí probíhat nezbytné politické konzultace o nových konfliktech. NATO je základním kamenem transatlantického společenství hodnot," dodala Merkelová.

"NATO sice není žádný globální policista, ale navazuje stále více globálních partnerství," nechal se v Mnichově slyšet generální tajemník organizace Jaap de Hoop Scheffer.

Donald Rumsfeld zase zaútočil na peněženky spojenců a připomněl, že bez Američanů dávají zbylé státy NATO na obranu jen 1,8 procenta HDP. "Je velmi nepravděpodobné, že tato úroveň investic bude stačit na ochranu našich svobodných národů v příštích desetiletích," varoval americký ministr obrany.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme