Badatel Petr Polakovič obeslal přístavy, aby našel stopy prvního brazilského Kubíčka

Najít v obrovské Brazílii potomky těch, kteří přišli z území dnešní České republiky, není problém. Mnozí z nich přesně vědí, ze kterého města, vesnice nebo dokonce ze které chalupy jejich předkové přišli. Jenže u někdejšího brazilského prezidenta-budovatele Juscelina Kubitschka je to jiné. Tuto zapeklitou detektivku se snaží rozplést nadšenec Petr Polakovič. A je v tom doslova neúnavný.

Seriál Náhlov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Polakovič | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

V jihobrazilském městě Nova Petrópolis se skupinky místních dětí už léta učí česky. Jsou to potomci českých Němců, kteří sem přišli před stoletím a půl z okolí Jablonce nad Nisou nebo Nového Boru.

Potomci dalších českých přistěhovalců žijí ve městě São Bento do Sul. Zesláblé vazby mezi českými předky a jejich brazilskými potomky posiluje pan Petr Polakovič, dnes už profesionální badatel, ale hlavně velký nadšenec. Jinak by těžko vybudoval muzeum vystěhovalectví do Brazílie.

Přehrát

00:00 / 00:00

„Dá si někdo dobrou brazilskou kávu?“ zeptá se Petr Polakovič a začne vyprávět...

To dnes stojí v bývalém vojenském prostoru Ralsko, v Náhlově. Uvnitř budovy bývalé školy je sál a v něm visí mimo jiné brazilská vlajka. „Dá si někdo dobrou brazilskou kávu?“ ptá se obligátně Petr Polakovič, správce muzea. O osud Čechů, kteří v 19. století odešli do Brazílie, se nezajímá náhodou.

„V roce 1996 jsem byl pracovně v Brazílii a moc se mi tam líbilo. Pak jsem si vzpomněl, že mi babička tady v Náhlově vyprávěla, že máme v Brazílii nějaké příbuzné. Začal jsem hledat a za rok jsem je našel v Blumenau,“ říká pro Radiožurnál.

Ze zájmu o daleké příbuzné se stal koníček a vášeň. S vervou se pustil do příběhu bývalého brazilského prezidenta Juscelina Kubitschka. Jeho kořeny mapoval i pro výstavu České stopy v Brazílii, která se dostala mimo jiné na Pražský Hrad.

Svou část expozice má v náhlovském muzeu. Vypráví, jak se už syn přistěhovalce, tedy z první generace narozené v Brazílii, stal senátorem a viceguvernérem bohatého státu Minas Gerais. A další potomek pak prezidentem.

Nadšený „detektiv“ Polakovič ale nepátral jen v místě Kubíčkova původu. Obeslal také přístavy, odkud mohl na daleký jihoamerický kontinent vyplout. A pátral i tam, kde se kdysi imigrant Kubíček usadil, a kde podle dostupných informací vyráběl nábytek.

David Koubek, Tereza Škoulová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme