Hledají se živí, počítají mrtví. Třetina kolumbijského města Mocoa zmizela pod sesuvem půdy

Záchranáři se v Kolumbii stále snaží vyprostit lidi uvězněné po masivním sesuvu půdy ve městě Mocoa nedaleko hranic s Ekvádorem. Neštěstí nepřežilo více než 250 lidí včetně minimálně čtyřiceti dětí. Další dvě stovky utrpěly zranění. Na místě zasahuje armáda, policie i dobrovolníci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři hledají oběti sesuvu půdy v Kolumbii.

Záchranáři hledají oběti sesuvu půdy v Kolumbii. | Zdroj: Reuters

Mocoa, hlavní město jihozápadní kolumbijské provincie Putumayo, je silně poškozené. Podle ředitele místního červeného kříže Césara Urueñi přívaly bahna a kamení zasáhly 17 čtvrtí a úplně zničily 25 domů. Některé části města jsou pod bahnem doslova pohřbeny.

Viceministr vnitra Gulliermo Rivera varuje, že počty obětí nejspíš nejsou konečné. „Je velmi pravděpodobné, že počet mrtvých a raněných bude stoupat. Sesuv půdy zasáhl nejméně třetinu města a to je velmi vážná situace.“

Řeka vypadala klidně, ale nebylo dne, kdy nepršelo, popisují sesuvy půdy Češi v Kolumbii

Číst článek

Město je podle starosty zcela odříznuté od světa. Nefunguje v něm elektřina a neteče pitná voda. Do záchranných prací se zapojilo víc než 1100 vojáků a policistů s vrtulníky a záchrannou technikou.

Víc než pět set lidí ze zničených domů se uchýlilo do nouzového ubytování a řada postižených zcela přišla o střechu nad hlavou. Mnozí také po neštěstí nemůžou nalézt své blízké, včetně dětí. "Hledám svoje tři dcery a malou vnučku. Zmizely po tom, co se to stalo. Pořád je nemůžu najít. Prosím celý svět, všechny lidi, prosím, pomozte mi. Potřebuju je najít, ať jsou živé, nebo mrtvé. Nepřestanu, dokud je nenajdu,“ říká jedna z obyvatelek města Mocoa.

Kolumbijská vláda slíbila rodinám, které při neštěstí ztratily své blízké, že jim uhradí náklady na lékařskou péči a pohřeb a dostanou navíc speciální příspěvek ve výši v přepočtu 160 tisíc korun.

Příbuzní identifikují těla obětí sesuvu půdy v Kolumbii. | Foto: Reuters

Za neštěstí mohou nebývale silné deště, které region bičují poslední dva týdny. „Každý den od rána až do odpoledne neuvěřitelně prší. Jsou to neuvěřitelné slejváky. Pak se trochu vyjasní a poté znovu prší, klidně i celou noc,“ popisoval deště Čech Marek Jelínek, který ve městě Mocoa byl jen pár dní před sesuvem, když tudy projížděl na koloběžce.

Ještě pár dní před neštěstím ve městě nic nenasvědčovalo tomu, že přijde katastrofa takového rozsahu. Nikdo před hrozícími povodněmi a sesuvy nevaroval, přestože v oblasti nejsou výjimečné.

Podle zástupce OSN neštěstí souvisí s mimořádně výrazným klimatickým jevem El Niño, který letos vyvolal povodně i v okolních zemích. V Kolumbii byl letošní březen nejdeštivější za posledních šest let. Podle bývalé kolumbijské ministryně životního prostředí ale svou roli hrálo i odlesňování v okolí města Mocoa.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme