Hledání stálého předsedy Evropské rady nebude jednoduché. Čtvrteční summit bude dlouhý

Najít prvního permanentního předsedu Evropské rady - jakého si unijního prezidenta nebude snadné. Švédské předsednictví je ale přesvědčené, že se to na čtvrteční vrcholné schůzce podaří. Jednání o obsazení pozice předsedy Evropské rady i Vysokého představitele pro společnou zahraniční politiku stále pokračují. I na schůzce ministrů zahraničí Unie v Bruselu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Evropská unie | Foto: Emanuel Macoun

Šéf švédské diplomacie Carl Bildt prohlásil, že na čtvrtečním summitu padne rozhodnutí, kdo obsadí 2 vysoké funkce v Unii. Český ministr zahraničí Jan Kohout uvedl, že se státy přiklánějí k tomu, aby na obou jménech panovala co největší shoda. Nebude to ale jednoduché.

"Samozřejmě přednost dáme tomu, aby tyto funkce byly jasný konsensus co nejdříve. Nelze vyloučit protažení toho summitu, případně jeho zopakování," řekl Kohout Radiožurnálu.

Koho bude podporovat Česko, ministr neprozradil. Řekl jen tolik, že český zástupce mezi kandidáty není.

"Není žádným tajemstvím, že na těch nominacích na ty nejvyší funkce není žádný Čech."

Švédské předsednictví by rádo alespoň v jedné z obsazovaných funkcí vidělo ženu. Objevila se už jména bývalé lotyšské prezidentky Vairy Vikke Freibergové na post stálé předsedkyně Evropské rady a někdejší rakouské ministryně zahraničí Ursuly Plassnikové na funkci Vysoké představitelky EU pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku.

Státníci musí brát ohled nejen na genderovou vyrovnanost, ale i na vyváženost rozdělení funkcí podle příslušnosti k pravici nebo levici.

Pavel Novák, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme