Hledaný generál Gotovina se skrýval i v Česku

Bývalý chorvatský generál Ante Gotovina se skrýval mimo jiné i v České republice. Vyplývá to z razítek v jednom z pasů, který měl u sebe, když ho ve čtvrtek španělská policie dopadla. Gotovina je obviněný z válečných zločinů, ze kterých se má zodpovídat před mezinárodním tribunálem v Haagu. Je na něho vydaný mezinárodní zatykač. Česká policie ale o jeho pobytu na našem území nevěděla. Ante Gotovina cestoval po světě s padělanými doklady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ante Gotovina | Zdroj: ČTK

Falešný chorvatský pas zněl na jméno Kristián Horváth a poslední záznam byl z ostrova Mauricius, odkud Gotovina jel na Kanárské ostrovy. Další místo, kde se skrýval, byla Jižní Amerika, která figurovala na rozdíl od Španělska v mnoha spekulacích o jeho pobytu, dále Rusko, Čína nebo Tahiti. Celkem měl Gotovina falešné pasy dva.

Španělsko odkládá předání obžalovaného generála do Nizozemska k Haagskému tribunálu. Podle původních plánů měl odletět už dnes, teď španělské úřady hovoří o sobotním ránu.

V Chorvatsku se proti jeho vydání množí protesty. Demonstrace byly v Záhřebu a v Dalmácii. Na víkend chystá organizace válečných veteránů velké protesty do dalmatského Splitu. Premiér Ivo Sander na to řekl, že emoce lidí chápe, protože se Gotovina zasloužil o Chorvatsko. Dodal ale, že ulice mu teď nepomůže.

Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme