Hledaný generál Gotovina se skrýval i v Česku

Bývalý chorvatský generál Ante Gotovina se skrýval mimo jiné i v České republice. Vyplývá to z razítek v jednom z pasů, který měl u sebe, když ho ve čtvrtek španělská policie dopadla. Gotovina je obviněný z válečných zločinů, ze kterých se má zodpovídat před mezinárodním tribunálem v Haagu. Je na něho vydaný mezinárodní zatykač. Česká policie ale o jeho pobytu na našem území nevěděla. Ante Gotovina cestoval po světě s padělanými doklady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ante Gotovina | Foto: ČTK

Falešný chorvatský pas zněl na jméno Kristián Horváth a poslední záznam byl z ostrova Mauricius, odkud Gotovina jel na Kanárské ostrovy. Další místo, kde se skrýval, byla Jižní Amerika, která figurovala na rozdíl od Španělska v mnoha spekulacích o jeho pobytu, dále Rusko, Čína nebo Tahiti. Celkem měl Gotovina falešné pasy dva.

Španělsko odkládá předání obžalovaného generála do Nizozemska k Haagskému tribunálu. Podle původních plánů měl odletět už dnes, teď španělské úřady hovoří o sobotním ránu.

V Chorvatsku se proti jeho vydání množí protesty. Demonstrace byly v Záhřebu a v Dalmácii. Na víkend chystá organizace válečných veteránů velké protesty do dalmatského Splitu. Premiér Ivo Sander na to řekl, že emoce lidí chápe, protože se Gotovina zasloužil o Chorvatsko. Dodal ale, že ulice mu teď nepomůže.

Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme