Hlodavci likvidovali na ostrově South Georgia ptáky. Teď jsou sami hubeni

Vzdálený ostrov South Georgia v jižním Atlantiku by mohl být už za dva roky zcela bez krys a myší. Takový je ambiciózní cíl největší deratizační operace v dějinách, který po etapách uskutečňuje mezinárodní tým. Agresivní hlodavci totiž na ostrově už léta devastují kolonie vzácných mořských ptáků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Myš (ilustrační foto)

Myš (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Projekt univerzity ve skotském Dundee prý má naději na úspěch.

„Chovám vůči krysám velký respekt. Lituji toho, že způsobujeme zvířatům utrpení a bolest, ale máme na výběr mezi dvěma věcmi. Jsme ochotní přijmout, že milionům mláďat mořských ptáků požírají hlodavci mozek zaživa, nebo využijeme příležitosti a vyhubíme krysy na ostrově jednou provždy?“ uvažuje zoolog Tony Martin.

Sám se prý nemůže zbavit krys na své vlastní zahradě u Cambridge. Teď ale šéfuje týmu, který se na South Georgii nesnaží počet hlodavců jen snížit. Agresivní myši a krysy, které na ostrov zavlekli velrybáři a lovci tuleňů, chce skutečně vyhubit. Etický problém v tom profesor Martin nevidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Londýnský zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek se zajímal o největší deratizační operaci v dějinách

„Členové týmu necítí vůči krysám nenávist. Naši práci nevnímáme jako zabíjení. Chceme umožnit ostrovu, aby se vrátil do doby před dvěma a půl staletími, kdy přišli lidé a všechno pokazili,“ argumentuje svérázný vědec.

Během nedávné druhé fáze grandiózní deratizační operace, která přišla na tři a půl milionu liber, ošetřil Krysí tým plochu 580 km čtverečních. Nakladl přitom 180 tun moderní návnady od firmy z amerického Wisconsinu. Smrtící granule se rovnoměrně rozmetávají ze tří vrtulníků.

„Jsou tam 3000 metrů vysoké hory a vítr, který z nuly zesílí během 15 minut na 140 kilometrů v hodině. Kromě prudkých turbulencí je velkou hrozbou taky tvorba ledovky na vrtulnících. Moji tři novozélandští kolegové létali za hranicí rizika a shazovali návnadu za podmínek, jaké jsem nikdy nezažil,“ upozorňuje někdejší britský vojenský pilot George Phillips.

Návnadě prý hlodavci neodolají

South Georgia je asi 160 kilometrů dlouhý a poměrně úzký ostrov, kde tři čtvrtiny rozlohy tvoří ledovce a sněhová pole. Jen těsně u pobřeží jsou k vidění relativně malé „kapsy“ vegetace a právě tam se hlodavci bombardují účinnou návnadou.

„U některých antikoagulantů, které narušují srážlivost krve, se stalo, že se vůči nim staly krysy imunními. Ale látka brodifakum, když se dá do cereálních granulí a přidá se lákadlo, které je výrobním tajemstvím americké firmy, skutečně účinkuje. Krysy jsou velmi nedůvěřivé vůči novým věcem. Na South Georgii ale udělají cokoli, jen aby se ke granulím dostaly,“ vysvětluje Tony Martin.

„Dost často jsem měla zoufalé telefonáty a dostávala e-maily, že třeba na South Georgii potřebují náhradní díly na helikoptéru. Tak jsem je musela sehnat tady v Británii, vojenský letoun je dovezl do Stanley na Falklandech. Tam musel náklad čekat na nejbližší loď, která na ostrov mířila. Mimo sezónu se tam ale v podstatě nikdo nechystal,“ popisuje Nici Rymerová, který tým jistila ze základny na univerzitě ve skotském Dundee.

Krysí tým se do jižního Atlantiku vrátí za dva roky, kdy by chtěl ostrov s konečnou platností zbavit hlodavců.


Zvětšit mapu

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme