Evropští liberálové odsoudili Babišovu účast na maďarské konferenci. Hnutí ANO rezoluci kritizuje

Strana evropských liberálů (ALDE) na svém kongresu odsoudila nedávnou účast předsedy hnutí ANO Andreje Babiše na euroskeptické konferenci v Budapešti. ALDE chce prověřit, jestli je Babišova strana věrná liberálním hodnotám a může tak zůstat členem této evropské strany a její skupiny v Evropském parlamentu.

Od stálé zpravodajky Stockholm Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš se snaží na všechny odpovídat. Když je unaven ...

Andrej Babiš chápe rezoluci delegátů frakce evropských liberálů jako útok na svou osobu | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nedělní rozhodnutí strany liberálů (ALDE), odsoudit Babišovu účast na maďarské konferenci, není velkým překvapením. Evropská liberální strana se totiž dlouhodobě hlásí k liberálním hodnotám. Je to proevropská strana, která podporuje evropskou integraci a hlásí se otevřeně k ochraně menšin a klimatu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechntěte si celý rozhovor s bruselskou zpravodajskou Zdeňkou Trachtovou

A totéž platí i pro frakci Renew Europe v Evropském parlamentu, která je právě nástupkyní ALDE – obě uskupení se v podstatě překrývají. Členem frakce je právě i pět českých europoslanců za hnutí ANO.

Andrej Babiš se navzdory tomu počátkem května zúčastnil v Budapešti konference národoveckých ultrakonzervativců, kterou hostil maďarský premiér Viktor Orbán. Babiš dlouhodobě prohlašuje, že je Orbánův přítel, ale poprvé se zúčastnil akce, která je vůči Evropské unii takto kritická. Ve svém projevu ostře odsoudil „bruselské byrokraty“, opřel se také do Green Dealu, který podle něj zničí evropský průmysl a uvrhne lidi do chudoby. Přitom to byla právě Babišova vláda, která Green Deal pomáhala schválit.

Frakci evropských liberálů ale nevadil pouze Babišův projev, ale celý kontext budapešťské konference CPAC, která dlouhodobě sdružuje silně konzervativní spolky. Organizátoři se označují za bojovníky za normální svět, bojovníky proti genderovým ideologiím, ale někteří politologové je spíše označují za extremisty. Babiš, který jako extremista dosud nevystupoval, však na konferenci přijal pozvání.

Reakce jeho evropské strany se tedy dala očekávat. Delegáti ALDE na svém nedělním kongresu ve Stockholmu schválili rezoluci odsuzující Babišovu účast na konferenci a také odsouhlasili, že ho přestanou zvát na své akce.

‚Útok na Babiše‘

A jak to rozhodnutí ALDE hodnotí představitelé hnutí ANO a sám Andrej Babiš? Ten uvedl, že rozhodnutí delegátů není důležité, protože celá iniciativa vzešla z podle něho nevýznamné maďarské opoziční strany a Babiš tak rezoluci považuje za útok na svoji osobu.

‚V projevu o mně lhali.‘ Babiš odmítá kritiku ALDE, podle něj vzešla z iniciativy maďarské opozice

Číst článek

Na otázku Radiožurnálu, zda nebyla účast na maďarské konferenci chyba, Babiš jen ve stručnosti odpověděl, že ne a že si nemyslí, že by to poškodilo postavení jeho hnutí v Evropském parlamentu.

Místopředsedkyně ANO Alena Schillerová zase uvedla, že rozhodnutí ALDE „vůbec nechápe“. Projev Andreje Babiše na konferenci v Maďarsku podle ní nebyl ničím kontroverzní a domnívá se, že by se pod něj podepsalo i právě nemálo členů frakce.

Reakce druhého místopředsedy ANO Karla Havlíčka pak byla velmi podobná. Podotkl, že nepovažuje za šťastné, aby ALDE rozhodovala, s kým se její členové mohou a nemohou bavit. I on odmítl, že by na Babišově projevu bylo něco závadného.

Jestli hnutí ANO navzdory situaci i nadále zůstane členem frakce evropských liberálů, stále není jasné. Teprve probíhají debaty o budoucí kandidátce hnutí ANO. V evropských volbách plánuje kandidovat jako jednička bývalá ministryně Klára Dostálova nebo poslanec Jaroslav Bžoch.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme