Hnutí Hizballáh podniklo zatím nejtvrdší útok v severním Izraeli

Libanonské radikální hnutí Hizballáh provedlo zatím nejdrtivější útok od začátku blízkovýchodního konfliktu. Na severoizraelskou vesnici Kfar Giladi se snesla sprška raket a zabila 10 lidí. Šlo o záložníky izraelské armády, kteří po začátku útoku neuposlechli výstražné sirény a neutekli do krytu. Dalších 9 osob je se zraněními v nemocnici, čtyři z nich v těžkém stavu. Počet izraelských obětí tak stoupl na třiačtyřicet. Stalo se tak v době, kdy Rada bezpečnosti OSN projednává návrh rezoluce, jejímž cílem je ukončení bojů mezi Hizballáhem a Izraelem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský voják míjí zakrvavenou zeď

Izraelský voják míjí zakrvavenou zeď | Zdroj: ČTK

Na deset stoupl počet obětí raketového útoku na severní Izrael. Bojovníci Hizballáhu vyslali asi 80 raket na vesnici Kfar Giladi. Další útok následoval po chvíli, když už byli na místě záchranáři. Jedna střela způsobila požár nedalekého lesa a vzduch v kibucu prostoupil hustý dým. Několik raket dopadlo i na nedaleké město Kirjat Šmona, tamní obyvatelé ale byli připraveni v krytech.

Izrael už předtím bombardoval pozice Hizballáhu. Příslušníky radikálního hnutí nezasáhl, ale při dvou útocích zabil 6 libanonských vojáků a dalších 7 zranil. Další nálety v jižním Libanonu si navíc vyžádaly životy celkem devíti civilistů a jednoho palestinského radikála. Izraelcům se podařilo zadržet jednoho z ozbrojenců, kteří se podíleli na únosu dvou vojáků 12. července.

Rada bezpečnosti OSN mezitím projednává návrh rezoluce, jejímž cílem je ukončení bojů. Text, který společně vypracovaly Spojené státy a Francie, vyzývá k okamžitému zastavení útoků Hizballáhu a také k ukončení izraelských ofenzivních operací. Nepožaduje však okamžité stažení izraelských jednotek z jihu Libanonu.

Právě to je ale jedna z podmínek nejen Hizballáhu, ale také libanonské vlády. Výhrady k návrhu v televizi CNN potvrdil libanonský premiér Fuád Siniora: "Záměr těch, kteří pracují na rezoluci, je jasný - je to dosažení míru. Ale právě proto jim říkáme, že rezoluce není adekvátní. Že ve skutečnosti nedosahuje cíle, který si sami stanovili." Bejrút považuje izraelskou armádu za viníka války a požaduje její stažení z jižního Libanonu.

Izrael návrh přivítal. O americko-francouzském textu jednala večer Rada sedmi, tedy nejužší vedení Izraele. Ministr spravedlnosti Chaim Ramon řekl, že návrh je sice dobrý, ale Izrael má stále vojenské cíle v Libanonu.

Armáda se z jižního Libanonu nestáhne, dokud tam nebudou rozmístěny mezinárodní síly, bez ohledu na přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN. "V této oblasti jsou stále odpalovací zařízení a kaťuše Hizballáhu," dodal izraelský ministr spravedlnosti.

Čína a Rusko s návrhem rezoluce po prvním seznámení obecně souhlasí. Americký velvyslanec v OSN John Bolton upozornil, že se nelze vrátit ke stavu, ze kterého vzešla válka. Cílem americko-francouzského návrhu je trvalé politické řešení, které by vyvedlo Blízký východ z několikaletého násilí.

Jedním z hlavních problémů je to, že v Libanonu nedošlo k odzbrojení militantních milicí, jak to předpokládala rezoluce OSN 1599. Rada bezpečnosti OSN včera ani po několikahodinovém jednání nevydala k americko-francouzskému návrhu žádné stanovisko. Oponenti kritizují dokument hlavně proto, že není založen na okamžitém zastavení palby a dává Izraeli právo bránit se proti teroristickým útokům.

Podle francouzského velvyslance při OSN Jeana-Marca de la Sabliera by Rada o dokumentu mohla hlasovat už v pondělí nebo úterý. "Když v televizi vidíme, co se děje v Libanonu a v některých městech severního Izraele, uvědomujeme si, že musíme jednat zodpovědně a pohotově."

Martin Dorazín, Alexandr Pícha, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme