Hnutí Occupy: Policisté zatýkali demonstranty v Portlandu
Americká policie zasahovala proti hnutí Occupy Wall Street. Několik desítek lidí bylo zatčených v amerických městech, kde demonstranti zabrali městské parky. Úřady vysvětlují akce policie obvykle nelegálností protestů.
V oregonském Portlandu začala policie po opakovaných varování a výzvách vytlačovat podle odhadů asi tisícovku demonstrantů z parkového komplexu v centru města.
Někteří odmítali odejít, skandovali hesla o tom, že tvoří mírumilovný protest. Při konfrontaci, která podle svědků nebyla nijak dramatická, zatkli policisté asi 15 lidí.
Zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Vít Pohanka informoval v Ranním Radiožurnálu o vývoji hnutí Occupy ve Spojených státech
Podobně zasáhli strážci zákona proti hnutí Occupy i v San Franciscu, Salt Lake City nebo v Denveru.
Oficiálním důvodem policejních zásahů jsou obvykle špatné hygienické podmínky a nelegálnost okupačních protest, protože přes noc nesmí na veřejných prostorách ve většině amerických měst nikdo zůstávat.
Nejsou známy žádné informace o zraněných. Došlo ovšem k určitým incidentům, kdy někdo zemřel poblíž místa protestů, ale nikdy se neprokázala přímá spojitost s demonstracemi nebo zásahem policie.
Například New Yorku a hlavním městě Washingtonu ale malé tábory protestujících, kteří bivakují v parcích a na veřejných prostranstvích, dál přežívají.
Dva měsíce protestů
Washingtonská skupina protestujících ovšem není zdaleka homogenní. Paralelně zde vedle sebe fungují dvě skupiny: Occupy Washington DC, o kousek dál Occupy DC. Obě skupiny mají vlastní webové stránky a pořádají vlastní, většinou co do počtu účastníků malé akce.
Skeptik by řekl, že je taková zdvojenost výsledkem nesnášenlivosti organizátorů. Podle příznivců je to však hezký příklad toho, že si každý může protestovat, jak chce, s kým chce a kde chce.
Hnutí Occupy Wall Street stále odmítá nějakou pevnou organizaci. Od protestů, které provázejí třeba velké summity zemí skupiny G20, ho odlišuje podle zahraničního zpravodaje Českého rozhlasu ve Spojených státech Víta Pohanky především vytrvalost demonstrantů.
Za několik dnů už to budou dva měsíce, co se demonstruje v New Yorku. Co se týče různorodosti protestujících skupin, je to hodně podobné:
„Jsou tam podle mé zkušenosti tady z Washingtonu jak mladí levicoví aktivisté, tak dneska už hodně zestárlí hippies a pamětníci demonstrací z 60. let, takoví ti věční bojovníci za lepší svět. To ale neříkám s žádným despektem,“ konstatuje Vít Pohanka.