Hnutí Occupy Wall Street je divné a nebezpečné, myslí si Obamův poradce

Demonstranti hnutí Occupy Wall Street už nesmějí nocovat na náměstí ve finančním srdci New Yorku. Tak rozhodl soud. Demonstranti už ale oznámili, že v protestech nepřestanou. Co si o nich myslí lidé, kteří na Wall Streetu pracují nebo pracovali?

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranté v Zuccotti parku v New Yorku

Demonstranté v Zuccotti parku v New Yorku | Foto: Bebeto Matthews | Zdroj: ČTK

"Je to divné a zvláštní hnutí, protože není jasné, kdo ho vede. A mají mnoho stížností. Stěžují si na všechno možné," říká William Donaldson, který šéfoval newyorské burze a dnes radí Baracku Obamovi, jak nastartovat americké hospodářství. V minulosti byl také náměstkem ministra zahraničí a předsedou Komise pro cenné papíry.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Williamem Donaldsonem mluvil Pavel Polák ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Donaldson tedy v podstatě patří do opravdu velké skupiny lidí, kterým demonstranti dávají za vinu současnou krizi. I proto je zajímavé, co si o protestujících William Donaldson myslí.

"Dosud to bylo krotké hnutí, ale myslím si, že se v něm skrývá nebezpečí. Jestliže se tohle hnutí dostane do rukou lidí z krajní pravice nebo levice, kteří by chtěli převzít iniciativu a vést protesty po svém, mohlo by se to vymknout kontrole. A pak by bylo nutné razantně to omezit,“ tvrdí Donaldson. Důvod k vážnému znepokojení ale podle svých slov zatím nemá.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dalších plánech demonstrantů u Wall Street mluvil v Ozvěnách dne zpravodaj Českého rozhlasu v USA Vít Pohanka

"Je to stále ještě docela banální hnutí. Je to parta mladých lidí, kteří mají hodně energie a vnitřního pnutí. A v tomhle hnutí našli způsob, jak vyjádřit svou nespokojenost se světem."

Oprávněné pocity křivdy

Lidé, kteří Wall Street okupují a na náměstí demonstrují, ale mají důvody tam být. Americká střední třída chudne, mladí lidé se zadlužují na roky dopředu, aby mohli studovat. Frustrace ve společnosti roste. A banky na Wall Streetu po finančních injekcích ze státních kasy jsou opět v dobré kondici. Chápe tedy William Donaldson rozhorčení demonstrantů?

"Mezi protestujícími je hodně pocitů křivdy. Mnoho lidí si oprávněně myslí, že na některé části společnosti se prostě zapomnělo. Myslím si, že část peněz, kterou banky dostaly ze státní kasy a kterou neutratily, měla jít na podporu lidí, kteří mají potíže se splácením hypoték. Je oprávněné stěžovat si, že všechny peníze šly do soukromého sektoru, a k lidem, které krize zasáhla, se nedostaly."

William Donaldson rozumí, proč jsou lidé nespokojení, ale zásadně nesouhlasí s tím, jak nespokojenost dávají najevo. Navíc vinu za současnou krizi prý nenesou jenom bankéři z Wall Streetu, ale také politici.

Demonstranti chystají další protesty

Účastníci hnutí Okupujte Wall Street se už vrátili do Zuccottiho parku, odkud se v úterý museli na nařízení radnice stáhnout kvůli úklidu. A plánují další akce. Zítra chtějí zablokovat Wall Street.

Tím, že jim soud ale po skoro dvou měsících zakázal nocovat na náměstí, ztratil jejich protest punc nepřetržité okupace.

„Právě v té vytrvalosti demonstrantů, v tom charakteru nekončícího happeningu spočívala i jeho jedinečnost. Teď to bude zřejmě pokračovat, ale těch demonstrací se po pravdě řečeno neúčastní až tak velký počet lidí, jak by se mohlo zdát z mediální pozornosti, kterou mají. A teď jim hrozí, že tak trochu zapadnou, protože podobných demonstrací a akcí je spousta, a zdaleka nejenom v New Yorku,“ poznamenal náš zpravodaj ve Spojených státech.

Vít Pohanka, Pavel Polák, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme