Italské Hnutí pěti hvězd vyloučilo dva senátory a dva europoslance, utužuje disciplinu

Italské vládní Hnutí pěti hvězd vyloučilo ze svých řad dva senátory a dva europoslance, kteří údajně porušili různá interní pravidla tohoto protestního hnutí. Je mezi nimi i senátor Gregorio De Falco, hrdina záchranné operace při havárii lodě Costa Concordia a výrazná tvář předvolební kampaně. Hnutí pěti hvězd tak chce upevnit disciplínu svých poslanců, třebaže tím oslabilo většinu vládní koalice v Senátu, napsala agentura Reuters.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

senátor Gregorio De Falco | Foto: Fotobanka Profimedia

„Každý je důležitý, nikdo není nenahraditelný,“ uvedl na twitteru šéf Hnutí pěti hvězda vicepremiér Luigi Di Maio. „Kdo nestojí za koaliční smlouvou, půjde z hnutí. Respekt k voličům stojí na prvním místě,“ dodal.

Vládní koalice Hnutí pěti hvězd a protiimigrační Ligy má nyní mezi 320 senátory 167 křesel.

Italský poslanec ‚dělá politiku‘ z plachetnice místo z parlamentu. Chyběl na 96 % zasedání

Číst článek

De Falco do Hnutí pěti hvězd vstoupil tento rok před březnovými volbami. Někdejší velitel pobřežní stráže vešel ve známost po havárii lodi Costa Concordia, při níž přišlo o život 32 lidí. Byl to on, kdo se na kapitána Franceska Schettina obořil, aby se vrátil na potápějící se loď. Schettino jej neposlechl a později byl odsouzen k 16 letům vězení.

Už od nástupu do Senátu se De Falco vzpíral stranickému diktátu. Hlasoval proti zákonu o migraci a bezpečnosti, který na konci listopadu prosadila vládní koalice a jenž výrazně omezil práva žadatelů o azyl. Vyslovil se i proti dalším vládním projektům - naposledy kritizoval skutečnost, že vláda v parlamentu protlačila návrh rozpočtu jen s omezenou debatou.

„Je mi to líto, nečekal jsem to,“ komentoval De Falco své vyloučení z Hnutí pěti hvězd. „Máme demokracii. Je nemyslitelné, aby byl někdo odstraněn jen proto, že řekne, co si myslí,“ reagoval přitom v listopadu v rozhovoru s Reuters na tvrzení, že pro svou přímočarost nemůže v Hnutí pěti hvězd dlouho vydržet.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme