Hnutí Ruský běh oslavilo v Petrohradu MDŽ sportem a bez alkoholu

Všeobecné veselí, květiny, bonboniéry a spousta alkoholu představují tradiční atributy Mezinárodního dne žen v Rusku. I na východě ale sílí hnutí, které propaguje střízlivost a odmítá drogy i cigarety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf petrohradského hnutí Ruský běh Alexander (uprostřed) | Foto: Martin Dorazín

Před nejznámějším petrohradským obchodním domem Gostinnyj dvor na Něvské třídě se sešla skupina asi dvou set lidí, zastánců střízlivého způsobu života a sportu.

„Propagujeme zdravý způsob života, aby ruský národ i ostatní lidé přestali konzumovat alkohol, kouřit a stali se důstojnými syny a dcerami své vlasti,“ vysvětluje šéf petrohradské organizace hnutí Ruský běh Alexander.

Skupina podle jeho slov pořádá každou neděli běh městem pod heslem Rus znamená střízlivý.

„Snažíme se přesvědčit lidi, aby trávili víkendy a svátky bez alkoholu a sportovali. Dnes je MDŽ, běželi jsme Něvskou třídou a na Palácovém náměstí jsme si dali rozcvičku,“ vysvětluje Alexander.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Martina Dorazína z oslavy MDŽ petrohradské skupiny proti alkoholu v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Hnutí Ruský běh působí ve všech velkých ruských městech.

„Kamkoli v neděli přijedu, najdu tam naše běžce. Hlásí se k nám hlavně mládež od 14 do 20 let. Nemáme pevné členství. Důležitá je dobrá nálada. Nikdo samozřejmě nesmí užívat žádné jedy, žádná narkotika,“ popisuje Alexander.

Skupina provádí v Petrohradu jakousi rozcvičku – dřepy, kliky a poskoky. Nejstaršímu účastníkovi běhu ulicemi Petrohradu bylo 55 let, nejmladšímu sedm.

„Vidím, jak se mládež tráví různými jedy, hlavně alkoholem. Jestliže chceme jako společnost a národ přežít, musíme žít zdravě. A proto jsem tady,“ říká Ivan.

„Úplně souhlasím s Ivanem, já také nekouřím ani nepiju. Nejsem úplný abstinent, přiťuknu si, když má třeba máma narozeniny. Nikdy ale nepopíjím s kamarády ve vchodu nebo na ulici. V žádném případě,“ dodává další účastník.

Ruští květináři mají žně, MDŽ patří v Rusku k nejoblíbenějším svátkům

Číst článek

I toto hnutí propagující zdravý způsob života mělo ovšem dnes problémy s policií. Policisté v „rozháněcí“ náladě, kdy rozehnali protestní demonstraci proti výsledkům voleb, proti falzifikacím a podvodům, teď rozhánějí všechno – zadrží a odveze k výslechu kohokoli, kdo se pohybuje po silnici mimo vyznačený přechod. Co kdyby to byl náhodou nějaký člověk, který protestuje proti volbám!

Martin Dorazín, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme