Dva roky vlády Tálibánu: Zákazů pro afghánské ženy a dívky přibývá, nesmějí už ani do parku

Uplynuly dva roky od stažení Američanů a jednotek NATO z Afghánistánu a převzetí moci islamistickým hnutím Tálibán. Ten zatím nečelí žádné významnější opozici, která by ho mohla svrhnout. Jeho členové se semkli okolo svého ideologicky pevného vůdce a v Tálibánu nepanuje žádný vnitřní rozkol, hodnotí vývoj v zemi agentura AP.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ženy protestují proti tomu, že jim Tálibán zakázal vstup na univerzity. Teď nesmí chodit ani pracovat do nevládních organizací

Afghánské ženy nově nesmějí do parků, posiloven ani studovat na univerzitách nebo pracovat pro nevládní skupiny jako OSN | Zdroj: Profimedia

Hnutí drží nad vodou strádající ekonomiku, zčásti i díky jednáním o investicích se zeměmi v regionu, které mají kapitál, protože mezinárodní společenství Tálibán neuznává. Tálibové také zlepšili vnitrostátní bezpečnost svými zásahy proti ozbrojeným skupinám, jako je Islámský stát, a tvrdí, že bojují i proti korupci a produkci opia.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií

V druhém roce vlády Tálibánu však přibylo zákazů pro afghánské ženy a dívky. Nesmějí do parků, posiloven ani na univerzity a nemohou pracovat pro nevládní skupiny jako OSN.

Všechny tyto restrikce byly přijaty během několika málo měsíců — údajně proto, že ženy nenosily správně hidžáb a porušovaly pravidla segregace mužů a žen. Hned v prvním roce vlády Tálibové také zakázali dívkám chodit do školy déle než šest let.

Tálibán říká, že chce prosazovat svou interpretaci islámského práva šaríja, a proto není v Afghánistánu prostor na nic, co je zahraniční nebo světské. Vůdce hnutí Hajbatulláh Achúndzáda si změny po převzetí moci pochvaluje a tvrdí, že život Afghánek se zlepšil.

Ženy v Kábulu protestovaly proti zákazu salonů krásy. Talibán je rozehnal vodními děly a paralyzéry

Číst článek

V zemi chybí opozice

Mezinárodní společenství je však odsuzuje a podle OSN jsou hlavní překážkou uznání Tálibánu za legitimního vládce Afghánistánu. Humanitární pomoc se tenčí, protože ji hlavní dárci přestávají financovat, a stále víc Afghánců se propadá do chudoby.

Skoro 80 procent rozpočtu předchozí prozápadní afghánské vlády tvořily mezinárodní finanční prostředky, které hradily provoz nemocnic, škol, továren i ministerstev. Současný nedostatek těchto peněz a léků, ale i pandemie covidu, klimatické změny a podvýživa život Afghánců výrazně zhoršily.

Základní zdravotní péči dnes v zemi poskytují humanitární organizace. Afghánci se už třetí rok potýkají se suchem, výpadky rodinných příjmů a omezením mezinárodního bankovnictví.

V Afghánistánu přibývá sebevražd mladých dívek. Situace se zhoršila po uzavření škol pro ženy

Číst článek

Tálibán jedná se zeměmi v regionu o investicích, a to i s Čínou nebo Kazachstánem. Požaduje zrušení sankcí a uvolnění miliard dolarů na zmrazených účtech, ale mezinárodní společenství to udělá, až hnutí podnikne určité kroky, včetně zrušení opatření omezujících ženy a dívky.

Všechno závisí na vůdci Achúndzádovi, protože právě on všechny zákazy nařídil a zrušit je může také jen on.

Představitelé režimu však tvrdí, že i za současné situace budují vztahy s vlivnými zeměmi, jako je Čína nebo Rusko. V červnu navštívil Afghánistán premiér Kataru a sešel se s Achúndzádou, což byla vůbec první schůzka nejvyššího představitele Tálibánu s nějakým zahraničním politikem.

Přestože je hnutí v mezinárodní izolaci, zdá se, že má dostatek kontaktů k postupné normalizaci vztahů. V zájmu celého světa, včetně západního, je spolupráce v boji proti drogám, terorismu a migraci. Čína, Rusko i sousední Pákistán proto požadují ukončení sankcí proti Afghánistánu.

‚Cesta bez cíle.‘ Afghánci opouští zemi ovládanou Tálibánem, stěžují si, že jim spojenci nepomáhají

Číst článek

V zemi neexistuje žádná ozbrojená nebo politická opozice, která by měla dostatečnou domácí či zahraniční podporu ke svržení Tálibánu. Ozbrojenci, kteří vládě vzdorují v Pandžšírském údolí severně od Kábulu, mají v bojích s Táliby obrovské ztráty a protesty veřejnosti jsou vzácné.

Proti Tálibánu bojuje i Islámský stát, který v zemi neustále podniká útoky a nedávno zničil i dvě ministerstva. Stejně jako povstalci však nemá dostatek bojovníků, peněz a dalších zdrojů, aby proti Tálibánu zahájil větší ofenzivu, uzavírá agentura AP.

Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií pro vás připravila Gita Zbavitelová.

Gita Zbavitelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme