Demonstrace za zraněné. Ve Francii znovu vyšly do ulic tisíce příznivců hnutí žlutých vest

Několik tisíc příznivců hnutí žlutých vest, kteří vyjadřují nespokojenost s politikou prezidenta Emmanuela Macrona, vyšlo do ulic Paříže a dalších francouzských měst, uvedly světové agentury. Sobotní protest, který byl již dvanáctou demonstrací v řadě, je věnován více než 1900 lidem, kteří od počátku místy násilných protestů v polovině loňského listopadu utrpěli zranění.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Francii znovu vyšli do ulic příznivci hnutí žlutých vest | Foto: Vincent Kessler | Zdroj: Reuters

Ve francouzské metropoli se podle policie a nezávislých médií shromáždilo 10 000 až 13 800 lidí. Policisté použili slzný plyn, aby rozehnali skupinky protestujících, kteří zapalovali popelnice a motorku.

‚Ano demokracii, ne revoluci!‘ Paříží prošel pochod červených šátečků proti násilí žlutých vest

Číst článek

Situace byla ale poměrně klidná oproti protestům z předchozích víkendů, poznamenala agentura Reuters. Tisíce demonstrantů vyrazily rovněž do ulic Marseille, Bordeaux, Valence či Tours. Podle ministerstva vnitra bylo na protesty nasazeno 80 000 policistů, z toho 5000 v Paříži.

Gumové projektily

Minulou sobotu se protestů po celé Francii zúčastnilo podle vládních údajů 69.000 demonstrantů, o týden dříve to bylo 84 000. Na první demonstraci 17. listopadu ve žlutých vestách vyšlo do ulic přes 280 000 lidí.

Organizátoři se rozhodli sobotní protest věnovat lidem, kteří v uplynulých týdnech utrpěli zranění při demonstracích, při nichž někteří účastníci mimo jiné ničili cizí majetek. Kontroverzi vyvolal především případ z minulé soboty, kdy policisté gumovým projektilem vážně zranili jednu z výrazných postav protestního hnutí Jérôma Rodriguese. Podle oficiálních údajů bylo při protestech zraněno rovněž asi tisíc policistů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme