Nepoužívejte proti demonstrantům gumové projektily, vyzvala Francii Rada Evropy

Rada Evropy v úterý vyzvala Francii, aby při demonstracích takzvaných žlutých vest přestala používat gumové projektily. Představitelka nezávislé mezinárodní organizace Dunja Mijatovičová to zdůvodnila množstvím zraněných i možným nesouladem policejních metod s lidskými právy.

Tento článek je více než rok starý.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktuální údaje svědčí o menší mobilizaci, než jakou Francie zažila na začátku protestů žlutých vest 17. listopadu. Tehdy se večer hovořilo o 282 710 protestujících a více než 200 zraněných

Symbolem protestů se staly žluté reflexní vesty. Ilustrační foto | Foto: Benoit Tessier | Zdroj: Reuters

Podle zprávy Rady Evropy použili ve Francii gumové projektily při demonstracích od poloviny listopadu ve více než 12 000 případech. Zraněných příznivců žlutých vest jsou nejméně 2000, řada z nich těžce nebo s trvalými následky.

Rada Evropy kritizovala také preventivní zadržování lidí na okraj demonstrací žlutých vest. Postup je podle ní v rozporu se shromažďovacím právem.

Žluté vesty ve Francii demonstrovaly i v neděli. Chtěli si připomenout tříměsíční výročí prvního protestu

Číst článek

Série protestů

Francouzské ministerstvo vnitra uvedlo, že bylo při protivládních demonstracích žlutých vest od 17. listopadu loňského roku zraněno více než 3300 lidí. Z toho 2060 demonstrantů a 1325 policistů.

Poslední – v pořadí už patnácté demonstrace žlutých vest – se podle oficiálních údajů po celé Francii zúčastnilo 46 600 lidí.

Příznivci hnutí žlutých vest protestují proti vládě a prezidentu Macronovi každou sobotu od 17. listopadu loňského roku. Původně byly akce namířeny proti plánovanému zdražení pohonných hmot, postupně se ale cíle zaměřily na další aspekty reformní politiky vlády.

Tomáš Havlín, dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme