Hodáč: Green Deal konkurenceschopnost EU nezabil, ale ani nepomáhá. Číně jsme technologie sami předali

Evropská unie ztrácí konkurenceschopnost ve většině oblastí průmyslu. V novém díle podcastu Bruselské chlebíčky o tom mluví Ivan Hodáč, který v Bruselu řadu let působil jako tajemník Asociace evropských výrobců automobilů a pohyboval se i ve filmovém či potravinářském průmyslu. „Dlouho jsme to téma podceňovali a teď se konečně dostalo na stůl. Nemůže za to ale jen poslední Evropská komise, to bych jí křivdil,“ dodává.

bruselské chlebíčky Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský průmysl

Evropský průmysl | Zdroj: Český rozhlas

Důvodů, proč Evropa konkurenceschopnost ztrácí, je podle Ivana Hodáče celá řada. „Je to především velice komplikovaný regulační rámec – hodně byrokracie, kterou nevidíme ve Spojených státech ani v Číně. Tady je těch regulací prostě moc,“ říká. Evropa podle něho zaostává také v inovacích či vzdělávání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si Bruselské chlebíčky s Ivanem Hodáčem

Roli hrají i legislativy v rámci Green Dealu, jehož cílem je dosáhnout od poloviny století klimaticky neutrální Evropy.

„Nešel bych tak daleko, že konkurenceschopnost zabil Green Deal. To myslím není pravda. Ale v každém případě tomu nepomohl,“ poznamenává.

Ne hlavou proti zdi

Ivan Hodáč v Bruselských chlebíčcích mluví také o svém dlouholetém působení v lobbingu. Úspěšný lobbista musí podle něho umět dosahovat konsenzu, musí být komunikativní a flexibilní.

Ivan Hodáč hostem podcastu Bruselské chlebíčky | Foto: Zdeňka Trachtová | Zdroj: Český rozhlas

„Je to schopnost vycházet s lidmi. Nikam se nedostanu, když půjdu hlavou proti zdi,“ vysvětluje a zdůrazňuje, že lobbing není práce pro introverty.

„Pořád jsou nějaké večeře, společenské akce. Hrál jsem s lidmi z Evropské komise a parlamentu golf, tenis, bridž a tak dále. Ale nikdy jsem nikomu nedal nějakou obálku. To neexistovalo,“ přibližuje Hodáč svoji zkušenost.

Kterým oborům se v Evropské unii stále ještě daří? A co pro evropský průmysl mohou znamenat červnové volby do Evropského parlamentu? Poslechněte si nejnovější epizodu podcastu Bruselské chlebíčky.

Starší díly si můžete najít a přehrát ZDE.

Zdeňka Trachtová, and Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme