Hodina Země je ve Skotsku už tradicí, zhasne i hrad v Edinburghu

152 zemí na všech sedmi kontinentech se dnes připojí k Hodině Země. Mezi půl devátou a půl desátou večer místního času tam lidé zhasnou. Jde o symbolickou akci za snížení spotřeby elektřiny i námět k zamyšlení, jak šetrně zacházet s přírodou. Hodina Země se těší velké odezvě i v Británii, kde ve tmě zmizí i řada pamětihodností. Největší ohlas má ovšem akce ve Skotsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrad se zdál tehdejším králům příliš studený | Foto: Jaroslav Skalický

Získávání energie z obnovitelných zdrojů je ve Skotsku obrovským tématem. Už 36 procent elektřiny má teď tento původ.

Za dva roky má z obnovitelných zdrojů pocházet už plná polovina skotské elektřiny. Snad i proto se lídři pěti největších skotských politických stran hladce dohodli na společném videoposelství k Hodině Země.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o Hodině Země ve Skotsku připravil pro Víkendový Odpolední Radiožurnál zpravodaj ČRo ve Velké Británii Jiří Hošek

„Pro mě osobně znamená Hodina země zapojení do globálního hnutí, které bojuje se změnami klimatu," vzkazuje Willie Rennie za liberální demokraty.

„Hodina země není jen užitečná příležitost zapojit se do jedné symbolické akce s lidmi po celém světě. Dává nám to také možnost se zamyslet, jak od tohoto okamžiku změníme způsob života," myslí si Patrick Harvie ze skotské Strany Zelených.

„Je to začátek našeho mezinárodního poselství, že ve Skotsku chceme využívat naše úžasné přírodní zdroje. Chceme vyrábět a vyvážet elektřinu způsobem, který je slučitelný s budoucností této planety. Takže zhasněte," vyzývá nejen Skoty první skotský ministr Alex Salmond.

Miliony lidí o půl deváté zhasnou světlo. Připojí se tak k Hodině Země

Číst článek

K Hodině Země se nepřipojila jen jeho vláda, ale také všech 32 regionálních úřadů. Stranou nezůstane ani 800 škol. Dnes večer také zhasnou světla na všech velkých skotských pamětihodnostech, jako je třeba Edinburghský hrad.

K Hodině Země se zhasnutím veřejného osvětlení připojí i několik obcí na jižní Moravě

Číst článek

Jiří Hošek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme