‚Zvýšit transparentnost ve vládě.‘ Evropská protikorupční skupina informovala o stavu na Slovensku

Evropská skupina států proti korupci (GRECO) ve čtvrtek zveřejnila hodnoticí zprávu o stavu korupce na Slovensku. Zemi v ní žádá, aby posílila účinnost svého právního rámce a politik, jež mají zabránit korupci na nejvyšších exekutivních postech a v policejních složkách. Přišla i s konkrétními příklady, na které by se mělo Slovensko zaměřit.

Dokumenty Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle GRECO má slovenský právní řád v současnosti řadu systémových slabin | Zdroj: Council of Europe

Zpráva byla připravena na pozadí četných demonstrací, jež Slovenskem v posledním roce otřásaly a které vyvolala vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, píše mluvčí skupiny Jaime Rodriguez v tiskové zprávě.

Podle GRECO má slovenský právní řád v současnosti řadu systémových slabin týkajících se prevence korupce, které je třeba co nejrychleji vyřešit. Skupina Slovensko přímo vybízí, aby zformovalo akční plán, který se bude korupčními riziky zabývat.

Kočner a jeho chapadla do slovenské politiky. Co ukázaly zprávy muže obviněného v kauze Kuciak?

Číst článek

Dále se v hodnoticí zprávě píše, že země potřebuje zvýšit transparentnost osob ve vládě. Mezi konkrétními doporučeními GRECO napsalo, že by slovenská vláda měla zaznamenávat a zveřejňovat kontakty s lobbisty a dary, jež politici obdrží, stejně tak jako více informovat veřejnost o vládních zájmech a prohlášeních.

GRECO Slovensko navíc vyzývá, aby upravilo svůj Etický kodex pro policejní síly, jehož současnou podobu považuje za příliš obecnou a nekonkrétní. Podle skupiny by měla nová verze kodexu mimo jiné obsahovat také „praktický manuál obsahující příklady z reálného života“. V neposlední řadě volá GRECO po větší ochraně informátorů z policejních složek, „kteří se v praxi velmi osvědčili“.  

Skupina států proti korupci neboli GRECO (The Group of States against Corruption) je antikorupční skupinou Rady Evropy, která byla ustanovena v roce 1999. Jejím cílem se zlepšit schopnost svých členů v boji proti korupci pomocí kontroly na základě vzájemného hodnocení se a vyvíjení tlaku. Má 49 členů – kromě evropských států do ní patří Spojené státy.

Česká republika je členem od roku 2002 a má v uskupení dva zástupce – z ministerstva spravedlnosti a ministerstva vnitra. Slovensko patří mezi jednoho ze zakládajících členů skupiny.

Michaela Prucková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme