Hohlmeierová žádá šéfa Europarlamentu o reakci na Babišovy výroky. ‚Zvažuje se to,‘ řekla mluvčí

Předseda Evropského parlamentu David Sassoli zvažuje, že se obrátí na Česko kvůli urážlivým výrokům premiéra Andreje Babiše (ANO) na adresu europoslanců. Ve čtvrtek to sdělila mluvčí europarlamentu. K reakci vyzvala Sassoliho dopisem předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeierová, kterou Babiš označil za pomatenou.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš v Bruselu | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Německá europoslankyně spolu s dalšími členy výboru poslední únorový týden navštívila v Praze některé úřady, aby zjišťovala fakta o Babišově možném střetu zájmů. Podle Hohlmeierové dospěla mise k závěru, že Česko nemá jasná pravidla pro řešení situací, které by mohly být vnímány právě jako konflikt zájmů.

Nepřípustné vyjadřování. Hohlmeierová chce trest pro Babiše za urážky europoslanců

Číst článek

Pozoruhodnější než samotné toto zjištění byla ovšem podle šéfky výboru Babišova reakce. Premiér nazval české europoslance a členy mise Mikuláše Peksu (Piráti) a Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) vlastizrádci, samotnou Hohlmeierovou pak pomatenou. Babiš se později za svá slova na adresu českých členů Evropského parlamentu omluvil.

„Evropská unie nesmí tolerovat takové urážky od šéfa evropské vlády na adresu členů instituce EU. Tento nepřípustný propad stylu politického vyjadřování žádá jasnou reakci,“ napsala Hohlmeierová v dopise se středečním datem rozeslaném novinářům.

Sassoliho požádala, aby Babišovy výroky probral s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. Babišovi má pak podle ní šéf Evropského parlamentu dát jasně na srozuměnou, že jeho reakce je „netolerovatelná“.

„V současné době se to zvažuje,“ odpověděla mluvčí parlamentu Delphine Colardová na otázku, zda se Sassoli chystá zaslat do Česka protestní dopis.

Podle Hohlmeierové čelí Babišem uražení europoslanci výhružkám smrtí a jeden z nich dostal policejní ochranu. Zdechovský již dříve řekl, že podal kvůli výhružkám, které dostává, trestní oznámení a zvažuje další právní kroky stejně jako Peksa. Babiš v úterý na twitteru napsal, že výroky asi přehnal a že se omlouvá.

V rozhovoru na Frekvenci 1 se mě redaktorka zeptala, co říkám na to, že po mém vyjádření, že jsou europoslanci @TomZdechovsky a @Mikuláš Peksa vlastizrádci, jim někdo vyhrožuje smrtí. Odpověděl jsem, že mě to mrzí, asi jsem to přehnal. Omlouvám se za to. Byla to nadsázka.

11:54 – 03. 03. 2020

6 99

Loňská zpráva auditorů Evropské komise, která se týkala dotací ze strukturálních fondů Evropské unie, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů.

Možného premiérova střetu zájmů se týkal i druhý audit zaměřený na zemědělské dotace, jeho konečné znění ale dosud nebylo zveřejněno. Babiš obvinění ze střetu zájmů opakovaně odmítá a označuje ho za politickou záležitost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme