Hollande: Boj proti terorismu v severní Africe se stal mezinárodní prioritou

Na severu Mali pokračují vojáci z Francie a Čadu v pronásledování islamistických rebelů. Ti ustupují do hor u alžírské hranice, kde je bombardují francouzské letouny. Mezitím v Bruselu vyjednávají diplomaté z Afriky i Evropy i zástupci finančních institucí o rekonstrukci rozdělené země po případné porážce džihádistů. Mezinárodní podpora pro Mali bude v této fázi klíčová, zdůraznil i francouzský prezident Francois Hollande.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Francois Hollande v Mali | Zdroj: Reuters

Francouzský prezident Francois Hollande se rozhodl k bezodkladnému zásahu v Mali kvůli tažení teroristů na hlavní město. Intervenci prý vede Francie i jménem Evropy, která má odpovědnost za demokracii a lidskou důstojnost ve světě.

Unijním kolegům v tomto případě francouzský prezident nevyčítá pasivitu, na nadcházejícím summitu v Bruselu je chce ale vyzvat k diskusi o mechanismu rychlé reakce na krize podobné té malijské.

Při obnově Mali by pak neměl být klíčový jen vojenský trénink místní armády pod vedením Evropanů nebo angažmá vojáků z okolních zemí.

Zaměřit se bude třeba i na podhoubí fanatického terorismu a banditismu, kterým je v celém Sahelu chudoba a velkolepý obchod s drogami.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme