Hollande by nyní nejspíš nevyhrál ani socialistické primárky

Francouzský prezident Francois Hollande by podle nejnovějších průzkumů nevyhrál ani stranické primárky. Vyplývá to z odhadů společnosti BVA Salesforce. Ze socialistických primárek se pak v lednu vybere jeden z kandidátů do boje o prezidentský post. Hollande chce v prosinci oznámit, zda bude usilovat o druhý mandát. Prezidentské volby budou ve Francii příští rok na jaře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francois Hollande | Foto: CC BY-SA 3.0, Matthieu Riegler

Větší procento hlasů by podle odhadů společnosti BVA Salesforce získal i Hollandův spolustraník a bývalý ministr hospodářství Arnaud Montebourg, který by současného prezidenta podle průzkumů porazil o čtyři procenta. Montebourg svou účast v primárkách potvrdil v neděli.

62letý Hollande je nejméně oblíbenou hlavou francouzského státu v moderní historii. Podle dřívějších průzkumů by se nedostal ani do druhého, rozhodujícího kola prezidentských voleb.

Zatím se rýsuje souboj mezi předsedkyní Národní fronty Marine Le Penovou a kandidátem konzervativců – buď exprezidentem Nicolasem Sarkozym, nebo bývalým premiérem Alainem Juppé.

Montebourg už s Hollandem bojoval v socialistických primárkách v roce 2011, kde získal 17 procent hlasů a nepostoupil do druhého kola. To ovládl Hollande, poté porazil i Sarkozyho a vystřídal ho v Elysejském paláci. Nyní to vypadá, že Montebourg bude mít v socialistických primárkách nad úřadujícím neoblíbeným prezidentem navrch.

dab, Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme