Hollande by nyní nejspíš nevyhrál ani socialistické primárky

Francouzský prezident Francois Hollande by podle nejnovějších průzkumů nevyhrál ani stranické primárky. Vyplývá to z odhadů společnosti BVA Salesforce. Ze socialistických primárek se pak v lednu vybere jeden z kandidátů do boje o prezidentský post. Hollande chce v prosinci oznámit, zda bude usilovat o druhý mandát. Prezidentské volby budou ve Francii příští rok na jaře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francois Hollande | Foto: CC BY-SA 3.0, Matthieu Riegler

Větší procento hlasů by podle odhadů společnosti BVA Salesforce získal i Hollandův spolustraník a bývalý ministr hospodářství Arnaud Montebourg, který by současného prezidenta podle průzkumů porazil o čtyři procenta. Montebourg svou účast v primárkách potvrdil v neděli.

62letý Hollande je nejméně oblíbenou hlavou francouzského státu v moderní historii. Podle dřívějších průzkumů by se nedostal ani do druhého, rozhodujícího kola prezidentských voleb.

Zatím se rýsuje souboj mezi předsedkyní Národní fronty Marine Le Penovou a kandidátem konzervativců – buď exprezidentem Nicolasem Sarkozym, nebo bývalým premiérem Alainem Juppé.

Montebourg už s Hollandem bojoval v socialistických primárkách v roce 2011, kde získal 17 procent hlasů a nepostoupil do druhého kola. To ovládl Hollande, poté porazil i Sarkozyho a vystřídal ho v Elysejském paláci. Nyní to vypadá, že Montebourg bude mít v socialistických primárkách nad úřadujícím neoblíbeným prezidentem navrch.

dab, Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru