Hollande: Francouzi chtěli změnu, a proto si mě vybrali

Novým francouzským prezidentem bude socialista Francois Hollande. V druhém kole získal necelých 52 procent hlasů. Statisíce jeho příznivců oslavovaly pozdě do noci v centru Paříže i v dalších městech. Hollande slíbil svým voličům nastartování ekonomiky, snížení nezaměstnanosti a vyšší zdanění bohatých.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francois Hollande oslavuje vítězství se svými příznivci

Francois Hollande oslavuje vítězství se svými příznivci | Zdroj: Reuters

Kromě úsporných opatření chce také aktivně podporovat ekonomický růst.

"Francouzi chtěli změnu, a proto si mě vybrali," prohlásil Francois Hollande ve svém volebním okrsku v Tulle jižně od Paříže. Slíbil službu vlasti, poděkoval svým stoupencům i soupeři.

Končící prezident Nicolas Sarkozy naznačil, že už nepovede pravici do červnových parlamentních voleb.

Přehrát

00:00 / 00:00

O francouzských prezidentských volbách mluvil v Ranním Radiožurnálu spolupracovník ČRo v Paříži Jan Šmíd

"Odpovědnost za tuto porážku beru výhradně na sebe," řekl Sarkozy stoupencům pravice s tím, že po 35 letech v politice a 10 letech ve vysokých funkcích ve státě chce být řadovým Francouzem mezi Francouzi.

Sarkozy v nedělních volbách získal 48,33 procenta hlasů, Hollande 51,67 procenta. Volit přišlo 81 procent Francouzů, což je o něco málo víc než v prvním kole.

Podle spolupracovníka Českého rozhlasu ve Francii Jana Šmída byly nejvýraznějšími rysy kampaně silný 'antisarkozysmus', nástup extrémní pravice a také nástup extrémní levice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky francouzských prezidentských voleb rozebral ve Světě o osmé Lukáš Macek, ředitel dijonské sekce pařížského Institutu politických věd

„Dokonce bych možná použil slovo levicová revoluce. Kdo si pamatuje na oslavy vítězství Sarkozyho (po minulých volbách) na náměstí Svornosti, tak to se vůbec nedá srovnat s tím, co se dělo včera na náměstí Bastilly, kde to opravdu vypadalo jako revoluce.“

„Já si myslím, že to dokonale charakterizovalo letošní kampaň: levice vyhrála, Hollande získal vítězství hlavně díky levicovému extremistovi Melenchonovi a řekněme, že ta změna je prostě výrazná,“ poznamenal Šmíd.

Otázkou nicméně je, které z předvolebních slibů, na něž Francois Hollande lákal voliče, se skutečně podaří splnit. Podle Lukáše Macka, ředitele dijonské sekce pařížského Institutu politických věd, je krátkodobě splnitelné téměř cokoli.

Vítězství Francoise Hollanda oslavovaly v Paříži statisíce jeho příznivců

Číst článek

„Samozřejmě otázkou je, jak rychle potom přijde nějaká sankce v podobě tlaku finančních trhů a tak dále. Myslím si, že zejména co se týče vytváření pracovních míst, asi bude muset trošku slevit. Stejně tak jako například slib, že vrátí zpět nižší důchodový věk. To si myslím, že je také slib, na který se pokusí rychle zapomenout.“

„Na druhé straně je asi faktem, že skutečně dojde k trošku jinému rozložení daňové zátěže a že nejspíš se bude snažit financovat některé své kroky zvýšením daní majetnějších Francouzů. Ale i zde si bude muset dávat velmi pozor, aby to takříkajíc nepřehnal a aby to nevedlo k masivnímu odchodu bohatších Francouzů do takzvaného fiskálního exilu,“ upozornil Macek ve Světě o osmé.

Jan Šmíd, Martina Mašková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme