Hollande nevyloučil, že Francie v brzké době dodá Rusku válečnou loď Mistral

Francie může dodat Rusku první ze dvou bojových lodí třídy Mistral už koncem měsíce. Podmínkou je dodržování příměří na Ukrajině. Řekl to v Miláně francouzský prezident Francois Hollande. Západní spojenci Francie tento krok odmítají s tím, že proruští povstalci údajně ostřelují ukrajinské vojenské jednotky na východě země.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská válečná loď Mistral připravená pro Rusy v přístavu Saint Nazaire

Francouzská válečná loď Mistral připravená pro Rusy v přístavu Saint Nazaire | Zdroj: Reuters

Francie poprvé naznačila, že navzdory námitkám ze strany svých spojenců může dodržet podmínky kontraktu a bojové plavidlo Vladivostok Rusku dodat. Podle plánu by se tak mělo stát 1. listopadu.

Prezident Hollande naznačil, že pokud bude dodržováno příměří a situace na východě Ukrajiny se uklidní, není tento termín nereálný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Francouzský prezident znovu otevřel otázku dodání válečných lodí třídy Mistral do Ruska. Mluvil o tom zpravodaj ČRo v Paříži Jan Šmíd

„Příměří na Ukrajině musí být přísně dodržováno. Aby se tamní krize vyřešila, je třeba všechny body mírové dohody z Minsku bez výjimky plnit,“ zmínil francouzský prezident, za jakých podmínek se kontrakt s Ruskem může obnovit.

Francois Hollande vždy zdůrazňoval, že dodávka Mistralu je pouze pozastavena, a nikoli zrušena. Svědčí o tom i to, že čtyři stovky ruských námořníků pokračují už řadu měsíců v přístavu St. Nazaire v přípravách na převzetí lodi.

Dá se očekávat, že západní spojenci budou Paříž nadále tlačit k tomu, aby od kontraktu ustoupila. Francouzská výsadková loď by se podle nich neměla dostat do rukou Ruska.

Francie slíbila Rusku dvě lodě Mistral a obdržela vysokou finanční zálohu na základě obchodní smlouvy z doby před vypuknutím ukrajinské krize. Druhé plavidlo mělo být připraveno v roce 2015.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme