Hollande slíbil Francouzům 50 tisíc nových pracovních míst. O aféře mluvit nechtěl

Francouzský prezident François Hollande odmítl novinářům odpovědět na otázku týkající se jeho údajného poměru s herečkou Julií Gayetovou. Připustil ale, že jeho vztah se stálou partnerkou prochází obtížným obdobím. Během pravidelné novoroční tiskové konference prohlásil, že situaci vyjasní do své únorové cesty do Spojených států. Dnešní Hollandovo vystoupení bylo však hlavně o ekonomickém směřování Francie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Hollande na tiskové konferenci v Elysejském paláci

Francouzský prezident Hollande na tiskové konferenci v Elysejském paláci | Zdroj: Reuters

„Soukromé otázky by se měly řešit v soukromí,“ odpověděl prezident Hollande stručně na otázku, zda je Valerie Trierweilerová stále ještě první dámou. „Každý má někdy v osobním životě těžké období. A to je náš případ,“ připustil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tiskovou konferenci francouzského prezidenta Hollanda sleduje v Elysejském paláci v Paříži tamní zpravodaj ČRo Jan Šmíd

Holande jasně řekl, že na této tiskové konferenci nebude odpovídat na žádný dotaz soukromého charakteru a tím se vypořádal s údajnou aférou v samém úvodu setkání s novináři, kterých se v Elysejském paláci v Paříži sešlo na šest stovek.

Prezident dále zdůraznil, že pokud si chce Francie udržet svůj vliv ve světě, hrát důležitou roli v Evropě a mít svůj osud ve vlastních rukou, musí znovu nalézt ekonomickou sílu.

Ohajoval takzvaný pakt zodpovědnosti a dotkl se i dalších témat, například boje proti antisemitismu, rasismu a xenofobii v souvislosti s událostmi kolem kontroverzního komika Dieudonného.

Hollande dnes také oznámil, že Francie sníží daně podnikům a při rozpočtových škrtech do roku 2017 ušetří na 50 miliard eur. Úsporná opatření mají být především výsledkem efektivnější státní i místní správy. Podniky by zároveň výměnou za menší daně a zjednodušení byrokracie měly najímat více zaměstnanců. Podle Hollanda by tento „pakt“ měl být největším společenským kompromisem za poslední desetiletí.

Hollande slíbil, že v tomto roce vytvoří 50 tisíc nových příležitostí pro mladé lidi a v souvislosti se situací v Evropě zdůraznil nutnost spolupráce mezi Francií a Německem, zejména v energetické oblasti, ale i obranné oblasti.

Právě kvůli vysoké nezaměstnanosti a chybějícím místům pro mladé lidi, kteří utíkají za prací do Velké Británie, čelí Hollande doma velké kritice. Podle jeho odpůrců problémy neřeší.

O tom, že si francouzský prezident ve své funkci nevede příliš dobře, svědčí také výzkumy veřejného mínění - Hollandova popularita je na velmi nízké úrovni.

Řada Francouzů začíná vážně uvažovat o tom, že kdyby jeho předchůdce Nicolas Sarkozy kandidoval v příštích volbách, má velkou šanci stát se opět hlavou státu.

Jan Šmíd, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme